Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kościół Bożego Ciała

ADRES: ul. Bożego Ciała 26, Kraków

Wzniesiony z cegły kościół jest klasyczną bazyliką z trzema nawami, nakrytymi sklepieniem krzyżowo-żebrowym i wydłużonym, wielobocznym prezbiterium. Szczególne wrażenie sprawia strona zachodnia, ze schodkowym szczytem ozdobionym pinaklami i płycinami, w których umieszczono figury Chrystusa Bolesnego, Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Wieżę podwyższono i nakryto późnorenesansowym hełmem ok. połowy XVII w.

 

Podczas najazdu szwedzkiego (1655 r.) król Karol Gustaw miał tu swoją kwaterę i stąd kierował oblężeniem Krakowa. Zakonników zgromadzono - i praktycznie uwięziono - w jednej celi i zakrystii. Mocno ucierpiało wnętrze kościoła, ze skarbcem na czele, które zostało rozkradzione przez żołnierzy. Dlatego ta wspaniała gotycka świątynia posiada niemal wyłącznie barokowe wyposażenie. Nie należy jednak wybrzydzać, bowiem ten pełen przepychu wystrój znakomicie zestrojono z najszlachetniejszymi przejawami surowej gotyckiej architektury. Szczególne wrażenie robi ambona o niespotykanym kształcie łodzi (z masztami i żaglami!), podtrzymywanej przez syreny i delfiny. Zwraca też uwagę dekoracja malarska w zapleckach stalli, przedstawiająca sceny z życia kanoników i św. Augustyna - patrona zakonu. Całości dopełnia ołtarz główny, którego dostojeństwo podkreśla spływające nań, przytłumione światło z okien prezbiterium, ozdobionych XV-wiecznymi witrażami.

 

Wśród licznych nagrobków i epitafiów wypełniających kościół warto zwrócić uwagę na mauzoleum św.Stanisława Kazimierczyka, kanonika zmarłego w XV w. oraz płytę włoskiego budowniczego Bartolomeo Berrecciego (w kaplicy św. Anny), któremu zawdzięczamy m.in. kaplicę Zygmuntowską na Wawelu. Spoczął on tu nieprzypadkowo, był bowiem obywatelem i rajcą kazimierskim. Zginął w tajemniczych okolicznościach, zasztyletowany na Rynku Głównym przez zawistnego rodaka.

 

Malowniczy kryty ganek łączy kościół z wieloskrzydłowym kompleksem klasztornym (XV-XVII w.). Całość zabudowań otacza ceglany mur, wzniesiony w XVII w.

 

Źródło: krakow.travel

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót