Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Synagoga Kupa

Adres: ul. Miodowa 27, Kraków

Budowę niezbyt imponującego z zewnątrz budynku synagogi Kupa ukończono w latach 40. XVII w. Nazwa pochodzi z języka hebrajskiego, „kupa" oznacza bowiem kasę kahału, gminy żydowskiej. Dostawiona od strony północnej do murów obronnych, była ostatnią synagogą powstałą w czasie istnienia żydowskiego miasta na Kazimierzu. Połączono ją z przytułkiem, dlatego zwano również synagogą Ubogich lub Szpitalną.

Obecny wygląd bóżnicy jest wynikiem przebudowy dokonanej w latach 30. XIX w. Późniejsze przekształcenia pozbawiły budowlę cech stylowych z epoki baroku, a dewastacja dokonana przez hitlerowców zniszczyła bezpowrotnie jej charakter liturgiczny. Z czasów budowy zachował się tylko kamienny ołtarz, aron ha-kodesz, ujęty pilastrami.

W 1945 r. synagoga stała się miejscem zamieszek antysemickich rozpoczętych  od plotki, jakoby Żydzi zamordowali chrześcijańskie dziecko, aby dodać jego krew do wypiekanej macy.

Do 1991 r. budynek użytkowany był przez kaletników ze Spółdzielni Inwalidów, a do 1984 r. działał tam rytualna rzeźnia drobiu. Po odzyskaniu synagogi remont przeprowadzony przez Gminę Wyznaniową Żydowską trwał aż do roku 2002. Odrestaurowano m.in. wykonaną w połowie lat 20. XX wieku efektowną polichromię sufitu z widokami miast Ziemi Świętej oraz malowidła ze znakami Zodiaku, zdobiące galerię.

Obecnie pełni funkcje sakralne.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót