Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Synagoga Kupa

  ADRES: ul. Miodowa 27, Kraków

  Budowę niezbyt imponującego z zewnątrz budynku synagogi Kupa ukończono w latach 40. XVII w. Nazwa pochodzi z języka hebrajskiego, „kupa" oznacza bowiem kasę kahału, gminy żydowskiej. Dostawiona od strony północnej do murów obronnych, była ostatnią synagogą powstałą w czasie istnienia żydowskiego miasta na Kazimierzu. Połączono ją z przytułkiem, dlatego zwano również synagogą Ubogich.

  Obecny wygląd bóżnicy jest wynikiem przebudowy dokonanej w latach 30. XIX w. Późniejsze przekształcenia pozbawiły budowlę cech stylowych z epoki baroku, a dewastacja dokonana przez hitlerowców zniszczyła bezpowrotnie jej charakter liturgiczny. Z czasów budowy zachował się tylko kamienny ołtarz, aron ha-kodesz, ujęty pilastrami.

  Do 1991 r. budynek użytkowany był przez kaletników ze Spółdzielni Inwalidów. Po odzyskaniu synagogi remont przeprowadzony przez Gminę Wyznaniową Żydowską trwał aż do roku 2002. Odrestaurowano m.in. wykonaną w połowie lat 20. XX wieku efektowną polichromię sufitu z widokami miast Ziemi Świętej oraz malowidła ze znakami Zodiaku, zdobiące galerię.

  pokaż metkę
  Data
  Osoba publikująca: Monika Jagiełło
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Powrót