Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Synagoga Kupa

ADRES: ul. Miodowa 27, Kraków

Budowę niezbyt imponującego z zewnątrz budynku synagogi Kupa ukończono w latach 40. XVII wieku. Nazwa pochodzi z języka hebrajskiego, „kupa" oznacza bowiem kasę kahału, gminy żydowskiej, a to właśnie jej fundusze pozwoliły na postawienie bóżnicy. Dostawiona od strony północnej do murów obronnych (częściowo zachowanych, widocznych od podwórka przy ul. Warszauera), była ostatnią synagogą powstałą w czasie istnienia żydowskiego miasta na Kazimierzu. Połączono ją z przytułkiem, dlatego zwano również synagogą Ubogich.

Obecny wygląd bóżnicy jest wynikiem przebudowy dokonanej w latach 30. XIX wieku, kiedy m.in. zastąpiono pozorne drewniane sklepienie także drewnianym, ale płaskim stropem, z biegnącą pod nim galerią dla kobiet. Późniejsze przekształcenia pozbawiły budowlę cech stylowych z epoki baroku, a dewastacja dokonana przez hitlerowców zniszczyła bezpowrotnie jej charakter liturgiczny. Z czasów budowy zachował się tylko kamienny ołtarz, aron ha-kodesz, ujęty pilastrami.

W latach 1951-1991 budynek użytkowany był przez kaletników ze Spółdzielni Inwalidów. Po odzyskaniu synagogi remont przeprowadzony przez Gminę Wyznaniową Żydowską trwał aż do roku 2002. Odrestaurowano m.in. wykonaną w połowie lat 20. XX wieku efektowną polichromię sufitu z widokami miast Ziemi Świętej oraz malowidła ze znakami Zodiaku, zdobiące galerię.

Źródło: krakow.travel

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Powrót