Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Synagoga Izaaka (Ajzyka)

ADRES: ul. Kupa 16, Kraków

Synagoga Izaaka - największa z kazimierskich - jest monumentalną, opatrzoną szkarpami, mocno wydłużoną budowlą. Jedynym akcentem dekoracyjnym z zewnątrz jest barokowy portal wejściowy od ul. Izaaka. W roku 1924 do frontowej fasady dobudowano dwubiegowe schody z arkadowym gankiem, prowadzące na galerię dla kobiet zwaną potocznie babińcem.

 

Po drugiej wojnie światowej zdewastowane wnętrze synagogi prowizorycznie wyremontowali i przystosowali do swych potrzeb krakowscy artyści. Do lat 70. XX wieku mieściły się tu pracownie rzeźbiarskie. W roku 1981 wnętrze wypalił wzniecony przez intruzów pożar. W latach 1983-1992 przeprowadzono wreszcie remont generalny. Jeszcze w trakcie przeprowadzanych prac budynek odzyskała Gmina Wyznaniowa Żydowska. Dopiero po remoncie (1994 r.) wkroczyli tu konserwatorzy, aby przywrócić wnętrzu dawną świetność.

 

Surowa prostokątna sala z wysokim (14 m) sklepieniem kolebkowym, wspartym bezpośrednio na pilastrach, ozdobiona jest ujętymi w ramy stiukami. Dekoracja ta sprawia, że wczesnobarokowe wnętrze synagogi nasuwa porównania z wnętrzami kilku krakowskich kościołów i pałaców z tamtego okresu. Stąd przypisuje się ją Giovanniemu Battiście Falconiemu. Pięknym formalnym rozwiązaniem jest arkadowa galeria dla kobiet, wsparta na toskańskich kolumnach. Podczas prac konserwatorskich zostały odkryte i wyeksponowane XVII-wieczne polichromie. Zrekonstruowano też ujęty toskańskimi kolumnami aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa, w której przechowuje się zwoje Tory), zwieńczony przerwanym przyczółkiem i wypukłymi tablicami dekalogu.

 

W roku 2007, gmina wydzierżawiła synagogę jednej ze wspólnot chasydzkich, która zamierza przeznaczyć ją na cele kultowe.

 

Źródło: krakow.travel

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Powrót