Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Stara Synagoga

  ADRES: ul. Szeroka 24, Kraków

  Najstarsza krakowska synagoga powstała prawdopodobnie wkrótce po przymusowym exodusie krakowskich Żydów na Kazimierz. Pierwotny ceglano-kamienny budynek spłonął w 1557 r. Dzięki pozwoleniu króla Zygmunta Augusta gmina odbudowała świątynię. Już po odbudowie dodano salę śpiewaków i salę dla kobiet. Zachowany został gotycki charakter budowli, wzbogacony elementami renesansowymi. Koniecznej ze względu na stan budynku przebudowy dokonywano w 1888 r. i w latach 1904-1913. Obniżono teren wokół synagogi do poziomu z XV w., urządzono też synagogalne muzeum.

  Po zniszczeniach drugiej wojny światowej, w latach 1956-1959 przeprowadzono remont, który po części przywrócił synagodze dawną świetność. Równocześnie Kongregacja Wyznania Mojżeszowego przekazała obiekt Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa (obecnie Muzeum Krakowa) w celu urządzenia stałej ekspozycji dotyczącej historii i kultury Żydów krakowskich. Tę funkcję pełni do dziś.

  We wnętrzu zachował się XVI-wieczny, kamienny aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa) z bogatym zwieńczeniem. W sali kobiet godne uwagi jest kolebkowe sklepienie ze stiukową dekoracją.

  Na przestrzeni stuleci Stara Synagoga była areną ważnych dla historii Polski wydarzeń. To tu Tadeusz Kościuszko wzywał Żydów do udziału w Insurekcji 1794 roku, a rabin Beer Meisels nawoływał do wsparcia dążeń niepodległościowych w czasie Wiosny Ludów 1848 r. Tu wreszcie witano prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego podczas jego wizyty w Krakowie.

  pokaż metkę
  Data
  Osoba publikująca: Monika Jagiełło
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Powrót