Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pawilon Wyspiańskiego

ADRES: Plac Wszystkich Świętych 2, Kraków

Niewielką działkę przy ul. Grodzkiej 19 zajmowała do roku 1939 wąska kamieniczka Pod Lipkami. Placyk, który pozostał po jej wyburzeniu był tematem konkursów architektonicznych i dyskusji, dotyczących zagospodarowania pustej przestrzeni. W roku 1998 reżyser Andrzej Wajda podsunął ideę budowy Pawilonu „Wyspiański 2000” (obecnie nosi on nazwę Pawilon Wyspiańskiego).

Pomysł wpisywał się w ramy trwającego wówczas Festiwalu Kraków 2000. Koncepcja Wajdy zakładała wkomponowanie w ścianę frontową budynku trzech witraży Stanisława Wyspiańskiego: św. Stanisława, księcia Henryka Pobożnego i króla Kazimierza Wielkiego. Artysta stworzył je z myślą o katedrze wawelskiej, jednak projekty te nigdy nie zostały zrealizowane. Budynek Pawilonu Wyspiańskiego zaprojektował Krzysztof Ingarden. W fasadzie zamontowano ceglane, ruchome płytki, które pozwalają na zmiany w doświetleniu wnętrza.

Pawilon otwarto 2 czerwca 2007 roku w ramach obchodów 750. rocznicy lokacji miasta. Mieści się w nim m.in. punkt InfoKraków.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót