Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wieża Ratuszowa

Wieża jest jedyną pozostałością po krakowskim ratuszu (sięgającym ul. Szewskiej), który od średniowiecza do XIX wieku był siedzibą władz miejskich. Kamienny ratusz wzniesiono na początku XIV wieku; jego częścią była wieża o charakterze obronnym i reprezentacyjnym. W ciągu następnych stuleci budynek kilkukrotnie przebudowywano.

Najważniejszą salą w ratuszu była tzw. Izba Pańska (sala obrad i sądowa), której bogaty wystrój miał świadczyć o powadze krakowskiego magistratu. Zdobiły ją m.in. kasetonowy strop (na podobieństwo wawelskiego) i portal z intarsjowanymi drzwiami (dziś można go zobaczyć w Collegium Maius). W podziemiach mieściło się więzienie, połączone z izbą tortur.

Począwszy od XVIII wieku doraźnie tylko naprawiany gmach ulegał stopniowej degradacji. W latach 20. XIX wieku, w ramach akcji „upiększania” miasta rozebrano zrujnowany budynek ratusza. Stało się tak, chociaż możliwa była jego odbudowa i rekonstrukcja. Pozostawiono wówczas tylko pamiątkę w postaci wieży, z dobudowanym w latach 80. XVIII wieku klasycystycznym odwachem (strażnicą). W latach 80. XIX wieku zbudowano nowy, tym razem neogotycki odwach, usunięty po II wojnie światowej jako symbol austriackiego panowania z okresu zaborów. Do roku 1934 przed odwachem codziennie odbywała się uroczysta zmiana warty.

Wieża Ratuszowa jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podczas prac remontowych i rekonstrukcyjnych w latach 60. XX wieku w podziemiach urządzono kawiarnię. Działa tam też scena Teatru Ludowego.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót