Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kościół św. Wojciecha

ADRES: Rynek Główny 3, Kraków

Tradycja wiąże powstanie kościoła z kazaniem wygłoszonym w tym miejscu przez św. Wojciecha – jednego z patronów Polski. Z polecenia księcia Bolesława Chrobrego nawracał on na chrześcijaństwo pogańskich Prusów. Działalność misyjną przypłacił śmiercią męczeńską; jego ciało zostało wykupione za złoto równe wadze ciała świętego.

Pierwszy, niewielki romański kościółek św. Wojciecha powstał w XI w. Zachowane fragmenty murów są najstarszym zabytkiem w obrębie Rynku Głównego. Świątynia stanęła na rozwidleniu szlaków handlowych, na długo przed wytyczeniem Rynku i lokacją miasta. Obecny kościół pochodzi z przełomu XI/XII wieku i powstał w wyniku przebudowy wcześniejszego.

Wapienne fragmenty romańskich murów, wraz z arkadowym portalem i wąskimi okienkami eksponowane są dziś niemal 2 m pod poziomem bruku. Daje to wyobrażenie, jak bardzo podniosła się płyta Rynku na przestrzeni stuleci. Współczesny wizerunek świątyni zdominowały późniejsze przebudowy w stylu barokowym, przeprowadzone w XVII i XVIII wieku. Poza XV-wiecznym krucyfiksem, wyposażenie wnętrza również jest barokowe.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót