Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Droga Królewska

Szlak uroczystych monarszych wjazdów koronacyjnych, pogrzebowych pochodów oraz procesji rozpoczyna się na placu Matejki i prowadzi przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na placu Matejki uwagę zwracają przede wszystkim pomnik grunwaldzki, gmach Akademii Sztuk Pięknych i narożny kościół św. Floriana.

Floriańska od zawsze uważana jest za jedną z najważniejszych ulic Krakowa. Przechodząc przez nią, warto spojrzeć na kilka kamienic, np. Dom Jana Matejki, hotel „Pod Różą”, kawiarnię i kabaret „Jama Michalika”. Ulica wiedzie na Rynek Główny, wieńczy ją bazylika Mariacka. Rynek jest jednym z największych średniowiecznych placów Europy, w gotyckiej bazylice natomiast znajduje się dzieło Wita Stwosza: drewniany ołtarz z XV w. Z wyższej wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał. Prawie na wprost fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, wykonany w 1898 roku. Jest to popularny punkt spotkań zarówno krakowian, jak i turystów.

Centralne miejsce Rynku zajmują Sukiennice, rzadko spotykany przykład średniowiecznej hali targowej do dziś służącej celom handlowym. Z drugiej strony góruje wieża, jedyna część nieistniejącego już ratusza.

Z Rynku trasa prowadzi obok kościółka św. Wojciecha, wzniesionego pierwotnie w stylu romańskim, przez ulicę Grodzką w stronę Wawelu – jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskich w Europie. Po drodze, mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, podziwiać można gotyckie kompleksy klasztorne wraz z kościołami: Dominikanów (w krużgankach zachowały się fragmenty murów i portal romański) i Franciszkanów. W tym ostatnim podziwiać można polichromie i witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Obok stoi pałac Wielopolskich, obecnie siedziba krakowskiego magistratu.

Perspektywa ulicy Grodzkiej otwiera się na wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja z ok. 1100 r. oraz barokowy kościół św.św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów. We wnętrzu znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi.

Z przylegającego do ulicy Grodzkiej placu św. Marii Magdaleny można iść dalej ulicą Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego (z XIV w.) pod Arsenał, budynek z czasów króla Władysława IV. Można również skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą, na końcu której stoi dom królewskiego kronikarza Jana Długosza.

Z tego miejsca wyłania się majestatyczny widok na wzgórze wawelskie, z królewskim zamkiem i katedrą. Gotycka katedra (w podziemiach zachowały się relikty dwóch wcześniejszych budowli) jest królewską nekropolią, ale pochowano w niej także niektórych bohaterów narodowych, m.in. T. Kościuszkę i marszałka J. Piłsudskiego. Ze świątynią związany był również papież Jan Paweł II – jako metropolita krakowski i gospodarz katedry w latach 1967–1978. Przy okazji zwiedzania katedry warto wejść na wieżę, gdzie wiszą dzwony, w tym największy, ważący 8 ton, dzwon Zygmunt. Odlany został w 1521 r. i nosi imię fundatora – króla Zygmunta I Starego. Dzwon rozbrzmiewa tylko z okazji wielkich uroczystości kościelnych i państwowych. Perełką katedry jest renesansowa kaplica Zygmuntowska – przykryta złotą kopułą; wzniesiona w pierwszej połowie XVI w. według projektu Bartolomeo Berecciego.

Renesansowy zamek królewski słynie z arkadowego dziedzińca oraz wyposażenia wnętrz. Szczególnie charakterystyczna jest sala Poselska, zwana też Pod Głowami, gdyż w kasetonowym stropie niegdyś znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy – do czasów współczesnych dotrwało ich tylko 30. Komnaty królewskie zdobi unikatowa kolekcja 137 arrasów, wykonanych we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. Kolekcja należy do najcenniejszych eksponatów zamku na Wawelu. W odrębnym dziale prezentowane są też zbiory sztuki wschodniej, pochodzące przede wszystkim z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Zaś ze wzgórza wawelskiego roztacza się malowniczy widok na Wisłę i zachodnią część miasta.

Znajdź
Nazwa Kategoria

Rynek Główny – Kamienica Pod Obrazem

Rynek Główny 19 31-008 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Kamienica Pod Orłem

Rynek Główny 45 31-013 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Pałac Jabłonowskich

Rynek Główny 20 31-008 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Pałac Pod Baranami

Rynek Główny 27 31-010 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Pałac Pod Krzysztofory

Rynek Główny 35 31-011 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Pałac Spiski

Rynek Główny 34 31-010 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Szara Kamienica

Rynek Główny 6 31-042 Kraków

Pokaż na mapie

Sukiennice

Rynek Główny 1-3 Kraków

Pokaż na mapie

Ulica Floriańska

Pokaż na mapie

Ulica Grodzka

Pokaż na mapie

Ulica Kanonicza

ul.Kanonicza Kraków

Pokaż na mapie

Wawel - wzgórze i zamek królewski

Zamek Wawel Kraków

Pokaż na mapie

Wieża Ratuszowa

Pokaż na mapie
powrót