Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

SPACER 8: Z nieco innej strony

ADRES: Kopiec Kościuszki,

W cieplejsze dni warto poznać podmiejskie szlaki turystyczne i trasy spacerowe. W mieście nie brakuje punktów widokowych. Najważniejszym jest kopiec Kościuszki. Widać stąd cały historyczny i współczesny Kraków, warto więc spróbować odnaleźć poznane wcześniej miejsca. Kopce są zresztą jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Dwa z nich – kopce Krakusa w Podgórzu i Wandy w Nowej Hucie – to tajemnicze kurhany z czasów przedchrześcijańskich, usypane przez okoliczne plemiona. Domniemujemy, że są to po prostu grobowce władców, niewątpliwie jednak wykorzystywane były jako strategiczne miejsca obserwacji.

W czasach nowożytnych powstały następne kopce, usypane w hołdzie bohaterom narodowym – to kopiec Kościuszki i kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Szczególnie ważny dla Polaków stał się kopiec Kościuszki – symbol dążeń niepodległościowych.

Jeśli udamy się ulicą Piłsudskiego w kierunku siedziby Muzeum Narodowego i pobliskiej Biblioteki Jagiellońskiej – dojdziemy do Błoń. W odległości kilkuset metrów od Rynku rozpościera się ogromna łąka – teren rekreacyjny i miejsce zgromadzeń. Na organizowanych tu mszach papieskich z udziałem Jana Pawła II zbierały się tłumy. To też miejsce imprez kulturalnych i sportowych.

Błonia sąsiadują z parkiem Jordana oraz obiektami klubów sportowych Wisła i Cracovia. Dobrze z nich widać kopiec Kościuszki, blisko od nich do Lasu Wolskiego – malowniczego terenu rekreacyjnego. Znajduje się tam także zoo, kopiec Piłsudskiego, a w pobliżu – renesansowa Willa Decjusza otoczona kameralnym parkiem. Drogą po drugiej stronie Wisły dojedziemy do Tyńca, osady z opactwem oo. Benedyktynów, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym słynne letnie recitale organowe.

W sezonie wiosenno-letnim trasę można zobaczyć z pokładu kursujących po Wiśle statków turystycznych oraz Krakowskiego Tramwaju Wodnego.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót