Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

SPACER 4: Kazimierz

ADRES: ul. Miodowa, Kraków

Mapy centrum Krakowa, obok obszaru zamkniętego Plantami, obejmują również Kazimierz – dawniej odrębne miasto, a obecnie dzielnicę stanowiącą jedną z największych atrakcji turystycznych. Przez wieki było miejscem zamieszkania ludności żydowskiej.

Kluczem do zrozumienia dzisiejszej popularności Kazimierza jest jego niezwykła, odwieczna tolerancja: w tym miejscu od wieków funkcjonowały zgodnie dwa narody i dwie wielkie religie – to tutaj niedaleko od synagog wyrosły kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała, zaś celem procesji w dniu św. Stanisława jest kościół oo. Paulinów na Skałce.

Dla Żydów pod koniec XV w. wydzielono murami autonomiczne miasto. Jego centrum stanowiła dzisiejsza ulica Szeroka. Wokół powstały liczne synagogi, żydowskie szkoły, uczelnie i instytucje. Przez wieki był to jeden z najważniejszych żydowskich ośrodków kulturalnych i duchowych w Europie.

Główną arterią była ulica Krakowska – część szlaku handlowego łączącego Kraków z Węgrami. Na rynku (obecnie plac Wolnica) wzniesiono także ratusz (teraz siedziba Muzeum Etnograficznego) oraz kramy handlowe. W średniowieczu Kazimierz uchodził za drugie pod względem znaczenia miasto w Polsce. Kres jego świetności położył najazd szwedzki w połowie XVII w., w roku 1800 miasto stało się dzielnicą Krakowa.

Po tragedii II wojny światowej i eksterminacji Żydów przez nazistowskiego najeźdźcę Kazimierz opustoszał i przez dziesięciolecia popadał w ruinę. O rozwoju tej części miasta przesądziły zmiany ustrojowe po 1989 r. Kazimierz znalazł się na ekranach kin dzięki Stevenowi Spielbergowi, który tutaj kręcił nagrodzoną licznymi Oscarami „Listę Schindlera”. Sławny na cały świat jest również Festiwal Kultury Żydowskiej, organizowany od początku lat 90. XX w. W jego ramach odbywają się koncerty, warsztaty, wykłady i wystawy. Dzisiaj można już mówić o odrodzeniu i o nowym obliczu dzielnicy. W kawiarniach, klubach i galeriach zbierają się wszyscy ci, dla których Rynek i okolice stały się zbyt „turystyczne”. Każdy odkrywa dla siebie niezwykły charakter Kazimierza – z ekskluzywnymi hotelami i restauracjami sąsiadują wciąż pracownie rzemieślnicze oraz sklepiki lokalnych twórców.

Żeby tego doświadczyć, warto wybrać się na spacer w okolice placu Wolnica, ulicą Józefa, zwiedzić ulicę Szeroką. Kazimierz jest też miejscem szczególnie cenionym przez wszystkich miłośników antyków i staroci. Tutaj, na placu Nowym odbywają się targi staroci.

W 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego otwarto na Wiśle pieszo-rowerową kładkę o. Bernatka, łączącą Kazimierz z Podgórzem. W ten sposób nazwa ulicy Mostowej na Kazimierzu odzyskała swoje dawne, dosłowne znaczenie, a efektowna kładka ożywiła nadwiślańskie bulwary oraz ulice po obu stronach rzeki.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót