Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

SPACER 3: Wawel

ADRES: Zamek Wawel, Kraków

Wzgórze wawelskie to dawny ośrodek władzy: książęcej, biskupiej i królewskiej. Jednak pierwsze ślady ludzkiej obecności na Wawelu pochodzą sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat – wapienne wzniesienie nad rzeką zapewniało doskonałe schronienie. Legenda głosi, że u podnóża zagnieździł się smok, którego sprytem pokonał szewczyk. Do tej opowieści nawiązuje pomnik smoka, stojący przed Smoczą Jamą u stóp Wawelu. Rzeźba jest zasilana gazem, bestia zieje więc prawdziwym ogniem.

Na planie miasta widać, że teren objęty murami zamku jest porównywalny z powierzchnią Rynku Głównego. Zwiedzanie znajdującego się na Wawelu kompleksu budowli zamkowych i sakralnych to obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek. Do wzgórza dochodzi się zwykle ulicą Kanoniczą – jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic Krakowa. Od stuleci niezmieniona, nadal tętni życiem. U góry, w zamkowych wnętrzach czekają wystawy, które koniecznie należy zobaczyć: królewskie komnaty, kolekcja wschodniej sztuki i trofeów wojennych, unikatowy zbiór flamandzkich arrasów, a także archeologiczne odkrycia świadczące o ponadtysiącletniej obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Zwiedzenia wymaga także katedra – miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. W katedrze pochowani zostali prawie wszyscy polscy królowie, członkowie królewskich rodzin, biskupi krakowscy, a także wodzowie, przywódcy polityczni i poeci. Nawę główną zajmuje konfesja św. Stanisława – ołtarz, w którym umieszczono relikwie biskupa. Katedra otoczona jest trzema wieżami; w jednej z nich, wieży Zygmuntowskiej, wisi dzwon Zygmunt. Bije tylko z okazji najważniejszych uroczystości kościelnych i narodowych.

Jeśli jednak zwiedzanie Wawelu okaże się niemożliwe, warto chociaż wejść w zamkowe mury i z zewnątrz obejrzeć katedrę, przepiękne dziedzińce, szczególnie imponujący renesansowy dziedziniec arkadowy, a z fortyfikacji spojrzeć na Wisłę i na stojące na drugim brzegu nowoczesne budynki Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Portal główny
powrót