Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego

Najnowsza książka Romy Ligockiej o tytule „Siła Rzeczy” łączy ze sobą przeszłość i teraźniejszość, przypomina nam jak czerpać radość z chwili i cenić proste rzeczy, podkreśla ponadczasowość tragedii, które są nieodzowną częścią ludzkiego życia. Roma Ligocka opowiada czytelnikom dwie osobiste historie. Rusza śladami babci do Nicei, spisując pamiętnik, którego po sobie nie zostawiła. Pisze również o sobie samej, o własnej niedawnej podróży do Francji.

Razem z autorką przenosimy się do roku 1938. W urokliwym przedwojennym Krakowie mieszka wielopokoleniowa żydowska rodzina. Poznajemy babcię Annę Abrahamer, która cieszy się z przyjścia na świat wnuczki Romy, ale ma również własne marzenia i plany. Latem wyjeżdża na słoneczne Lazurowe Wybrzeże. Czerpie radość z życia, cieszy się urokami świata, ze spokojem patrzy na przyszłość swojej rodziny. Jednak, mimo towarzyszącego jej optymizmu, babcia Anna wyczuwa wiszącą w powietrzu zapowiedź przyszłych tragicznych dla świata wydarzeń.

Wracamy do teraźniejszości. Dorosła Roma zabiera nas do Nicei, ponad 80 lat po tym jak Lazurowe Wybrzeże odwiedziła jej babcia. To wzruszająca, osobista wyprawa, odkrywająca przed autorką przeszłość widzianą oczami Anny Abrahamer, podróż, która jest okazją do spisania kolejnej karty rodzinnej historii. Rok 2020 jest również rokiem kolejnej katastrofy, niemal tak niebezpiecznej jak wojna. To czas pandemii, która zastaje Romę Ligocką we Francji.

„Siła Rzeczy” to opowieść o sile pamięci i wartości wspomnień. Również o tęsknocie za tym, co mogło zaistnieć jedynie w naszej wyobraźni. Roma Ligocka opowiada nam o domu, którego nigdy nie dane było jej poznać. Miejscu pełnym ciepła i smakowitych zapachów. Opowiada o malowniczych uliczkach dawnego Krakowa, o zwyczajach i modzie tamtych lat, o klimatycznym, tajemniczym świecie przedwojennym, który już dawno przeminął.

„Siła Rzeczy” to również historia o uroku codzienności, o cieszeniu się tym co mamy tu i teraz, a co może niespodziewanie zostać nam odebrane. Opowieść nadająca wagę codziennym zmaganiom z rzeczywistością, która czasem może okazać się trudna do udźwignięcia.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Siła Rzeczy” Romy Ligockiej wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tą książkę? Kraków sprzed dziesięciu lat, trzydziestu, a może i osiemdziesięciu. Pamiętacie jak wyglądała stolica Małopolski za czasów waszego dzieciństwa? A może dorastaliście w zupełnie innym miejscu? Opiszcie nam wasze najbarwniejsze wspomnienia z tamtych lat. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do 25 czerwca, do godziny 14.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-23
Data aktualizacji: 2021-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź