Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

„Sobieski. Lew, który zapłakał” to prawdziwa historia Jana III Sobieskiego. Jak powinniśmy dziś postrzegać tego dzielnego władcę: jako obrońcę chrześcijaństwa, ostatniego króla-wojownika, a może niepoprawnego uwodziciela? Więcej dowiemy się dzięki książce Sławomira Leśniewskiego.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Król Jan III Sobieski to postać, która do dziś rozpala wyobraźnię i to nie tylko miłośników historii. W młodości awanturnik i amant, później dowódca i mąż stanu na kartach książki Sławomira Leśniewskiego ożywa i ujawnia swe mniej znane oblicza.

Tatarzy i Turcy, których Jan III Sobieski wielokrotnie gromił w bitwach, nadali mu przydomek Lew Lechistanu; wśród współczesnych i potomnych cieszył się sławą jednego z najwybitniejszych europejskich wodzów. Miał wspaniałą aparycję, u swojego boku najpiękniejszą kobietę, budził mimowolny szacunek. Z pozoru miał więc wszystko. W rzeczywistości przeżywał dramat człowieka, którego wielkie ambicje i plany polityczne okazały się sromotną porażką.

Sławomir Leśniewski, popularyzator historii i autor bestsellerowych książek historycznych, w fascynujący i pełen emocji sposób odmalowuje niejednoznaczną, tragiczną i pełną słabości postać Jana III Sobieskiego. Mierzy się z mitem o niezwyciężonym władcy spod Wiednia i niezłomnym obrońcy przedmurza chrześcijaństwa. Z jego opowieści, zamiast bezdyskusyjnego blasku legendy Jana III, wyłania się człowiek, który największe bitwy toczył sam ze sobą.

 

KONKURS

Mamy dla Was kilka egzemplarzy książki "Sobieski. Lew, który zapłakał" Sławomira Leśniewskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, żeby wygrać książkę? Napiszcie nam, postać którego polskiego króla jest dla Was najciekawszą i dlaczego? Odpowiedź prześlijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 kwietnia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE, a w jego treści odpowiedź na pytanie konkursowe. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-07
Data aktualizacji: 2021-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat