Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podsumowanie spotkania w sprawie nowych psich wybiegów

Konsultacje społeczne na temat psich wybiegów, trwające od połowy grudnia do 1 marca, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem krakowian. Ostateczny raport poznamy za niespełna dwa miesiące, ale już teraz możemy podsumować spotkanie z mieszkańcami i podkreślić ich duże zaangażowanie w sprawę.

Fot. pixabay.com

Posiadanie czworonoga w mieście oprócz całej masy zalet, wiąże się zarówno z obowiązkami, jak i dylematami – jak znaleźć i zapewnić psom miejsce, w którym spożytkują swoją energię? Takie możliwości dają wybiegi zyskujące ogromną popularność na przestrzeni ostatnich lat.

Od 2015 roku Kraków zwiększył ponad trzykrotnie liczbę takich miejsc na terenie miasta. Psie wybiegi powstają zarówno w parkach, jak i w przestrzeniach zieleńców. Obecnie krakowianie mogą korzystać z 24 lokalizacji. Zarząd Zieleni Miejskiej posiada trzy kolejne dokumentacje projektowe na wykonanie tego rodzaju przestrzeni – park Rżąka, al. Kijowska oraz park przy forcie Bronowice.

Przy planowaniu psiego wybiegu istotnych jest wiele czynników takich jak m.in.:

  • kształt i wielkość działki, na której jest zlokalizowany – bardzo wąski teren będzie generował niepożądane interakcje czworonogów, działka zbyt mała nie da im odpowiedniej przestrzeni
  • odpowiednia odległość od placów zabaw, budynków
  • zgodność z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, wytycznymi służb konserwatorskich.

Celem konsultacji społecznych było wyznaczenie kolejnych miejsc, które sprawią, że każda dzielnica będzie miała psi wybieg. Spotkanie z mieszkańcami obfitowało w dyskusje, nie zabrakło też wstępnego podsumowania i przygotowania do dalszego działania. O zainteresowaniu mieszkańców tym tematem doskonale świadczy to, że ankieta online wypełniona została 2844 razy. Wszystkie propozycje są w tym momencie skrupulatnie sprawdzane pod kątem niezbędnych możliwości warunkujących powstanie psiego wybiegu w danej lokalizacji. Z uwagi na liczbę zgłoszeń, termin opublikowania raportu podsumowującego konsultacje społeczne, zgodnie z możliwościami jakie daje uchwała, wydłużony został do 60 dni.

Podczas spotkania poruszono ważną kwestię dotyczącą podejścia do tworzenia przestrzeni dla czworonogów – większy, pełnowymiarowy psi wybieg, czy mniejsze, a w większej ilości, psie strefy i toalety. Nie bez znaczenia jest tutaj zarówno czas, jak i koszt powstania takiej przestrzeni. Bardzo ważną kwestią są również udogodnienia i różnego rodzaju funkcjonalności, które zapewniają komfort użytkowania przestrzeni zarówno czworonogom, jak i ich właścicielom:

  • podwójne śluzy
  • strefy dla mniejszych i większych psów
  • podmurówka pod ogrodzenie
  • altany/ławki dla właścicieli czworonogów
  • ewentualne oświetlenie
  • pitnik.

Te czynniki nie pozostają bez wpływu na wybór odpowiedniej lokalizacji, która zagwarantuje możliwość ich wprowadzenia oraz będzie determinowała czas i koszt powstania psiego wybiegu.

– Dziękujemy za tak liczny udział w konsultacjach, z których wnioski posłużą do tego, aby w klarowny i jasny sposób ustalić długoterminowy plan powstawania kolejnych psich wybiegów na terenie miasta. Rozmowa podczas spotkania konsultacyjnego pokazała również, że temat ten – niezwykle ważny w kontekście zwiększania komfortu funkcjonowania w mieście – rozpatrywany musi być z dużą rozwagą i wyczuciem. Wyznaczenie bowiem lokalizacji psiego wybiegu nie jest proste, a niekiedy staje się przysłowiową kością niezgody – podkreślają pracownicy ZZM.

Wstępne podsumowanie działań prowadzonych w ramach konsultacji społecznych znajduje się w prezentacji [PDF] i na stronie ZZM.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-18
Data aktualizacji: 2024-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź