Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W 48 godzin zaprojektują park wokół Składu Solnego

8 i 9 czerwca w Składzie Solnym przy ulicy Na Zjeździe 8 odbędzie się Hackathon Architektoniczny „Wymyślmy park wokół Składu Solnego”. Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Skład Solny wraz z Radą Dzielnicy XIII Podgórze.

Wydarzenie jest kontynuacją dyskusji dotyczącej przyszłości Składu Solnego i terenów wokół niego, która ponownie rozgorzała w pierwszej połowie tego roku. Hackathon ma połączyć artystów, społeczników, architektów i mieszkańców Krakowa w kreatywnym działaniu.

W czasie wydarzenia uczestnicy będą pracować nad koncepcją parku, który jest alternatywną propozycją dla terenu pomiędzy stacją kolejową Kraków Zabłocie, a placem Bohaterów Getta. To wyjątkowa przestrzeń, która leży na styku dwóch szybko rozwijających się obszarów miejskich Krakowa. Sercem planowanego parku jest historyczny budynek Składu Solnego, w którym od ponad 25 lat działają społecznicy i artyści będący przedstawicielami różnych dziedzin sztuki takich jak malarstwo, rzeźba, fotografia, muzyka czy performance.

– Zgłosiło się do nas 24 osoby, które zostały podzielone na 6 zespołów projektowych. W każdym z nich są eksperci z zakresu architektury i urbanistyki. W wydarzenie zaangażowaliśmy też samych mieszkańców. Prawie 200 osób wypełniło ankietę potrzeb i marzeń dotyczących tego terenu. Ten głos razem z założeniami przekazanymi przez społeczność artystów i społeczników działających w „Składzie” posłuży jako wytyczne dla zespołów projektowych – podkreśla Marcin Pater producent muzyczny, który ma swoją pracownię w Składzie Solnym od 13 lat i jednocześnie jeden z wykładowców szkoły muzycznej Outpost Academy, która funkcjonuje w budynku.

W wydarzenie zaangażowała się też rada Dzielnicy XIII Podgórze, na której terenie leży Skład Solny. – Wspieramy tę inicjatywę, ponieważ stawiamy na wzmacnianie lokalnego zaangażowania w tworzenie tego, jak ma wyglądać nasza dzielnica. Do tego widzimy potrzebę zazieleniania miasta. A Skład Solny jest miejscem ważnym na mapie Podgórza i zasługuje na świetnie zaprojektowane otoczenie - mówi Anna Gulińska, podgórska radna dzielnicowa i przewodnicząca Komisji Kultury.

Powstałe projekty oceni jury podczas drugiego dnia wydarzenia. Nagrodzone koncepcje będą prezentowane w formie wystawy, której wernisaż zaplanowany jest na 15 czerwca w Składzie Solnym. Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Plan wydarzenia:

  • 8 czerwca,  w godz. od 10.00 do 20.00 – pierwszy dzień hackathonu
  • 9 czerwca, w godz. od 10.00 do 20.00 – drugi dzień hackathonu
  • 15 czerwca, w godz. od 15.00 do 19.00 – wernisaż wystawy powstałych prac.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-05-17
Data aktualizacji: 2024-06-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź