Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bliżej do budowy żłobka na Klinach

Do dziś, 24 czerwca, można zgłaszać oferty w przetargu ZIM na zaprojektowanie i budowę żłobka samorządowego przy ul. Stanisława Działowskiego na Klinach. Z usług opiekuńczych projektowanego żłobka będzie mogło korzystać ok. 150 dzieci.

Fot. wizualizacja

Zgodnie z opracowaną wcześniej na zlecenie ZIM koncepcją, planowany do budowy budynek żłobka będzie miał dwie kondygnacje nadziemne. Na parterze zaplanowano cztery sale pobytu dla dzieci, a na pierwszym piętrze trzy. Bezpośrednio przy pokojach dla dzieci znajdą się sanitariaty. Ponadto budynek będzie wyposażony: w kuchnię do przygotowywania posiłków na miejscu, salę zajęć ruchowych dla dzieci, salę sensoryczną, pomieszczenia administracji, pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne.

Przy budynku żłobka planowany jest plac zabaw dla podopiecznych placówki z urządzeniami dostosowanymi do wieku i możliwości ruchowych podopiecznych.

Budynek żłobka będzie realizowany w technologii modułowej. Zostanie wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z systemem odzysku ciepła. Do ogrzewania wykorzystana będzie absorpcyjna pompa ciepła napędzana gazem. Na dachu budynku przewiduje się montaż instalacji PV. Zyski energetyczne z instalacji wykorzystane będą do zasilania oświetlenia i/lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

W ramach odprowadzania wód opadowych zastosowany będzie szczelny zbiornik retencyjny, tzw. „suchy” ogród deszczowy, z którego woda odparowywać będzie do atmosfery. Ze zbiornika planuje się wykonać przelew awaryjny do podziemnego zbiornika retencyjnego, gdzie magazynowana woda użyta będzie do podlewania roślinności.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 16 miesięcy na zrealizowanie zadania, licząc od daty podpisania umowy. Zobacz więcej informacji o przetargu.

Warto wiedzieć, że zadanie objęte jest dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022–2029 finansowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach tego programu dofinansowana będzie budowa i przebudowa kilkunastu żłobków w Krakowie, dzięki czemu w ciągu najbliższych lat liczba miejsc w takich placówkach zwiększy się o ok. 1100.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-18
Data aktualizacji: 2024-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź