Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ekospalarnia bliższa realizacji

Jest decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o udzieleniu preferencyjnej pożyczki na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Kredyt będzie spłacany z przychodów krakowskiej ekospalarni, uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję w sprawie udzielenia pożyczki dla KHK SA na realizację „Programu gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”. Głównym elementem tego przedsięwzięcia jest budowa zakładu termicznego przetwarzania odpadów.

„Pożyczka opiewa na kwotę 270 mln złotych i będzie to nasz wkład w realizację projektu ekospalarni” - informuje Grzegorz Ostrzołek, prezes KHK SA. Kredyt z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku został udzielony na preferencyjnych warunkach. „Będziemy go spłacać do 2030 z przychodów z energii elektrycznej i cieplnej, jakie wygeneruje zakład przy ulicy Giedroycia” – dodaje Grzegorz Ostrzołek. Co ważne, pożyczka nie obciąży budżetu Krakowa.

Cały „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”, którego głównym elementem jest budowa ekospalarni ma wartość 645 mln złotych. Wiosną Krakowski Holding Komunalny SA i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej podpisali umowę na unijne, bezzwrotne dofinansowanie tego projektu. Chodzi o kwotę 371 mln złotych, czyli około 60 proc. wartości całego przedsięwzięcia.

Obecnie trwa ostatni etap przetargu na wykonawcę ekospalarni. Firmę, która przy ulicy Giedroycia w Nowej Hucie wybuduje zakład, poznamy w pierwszym kwartale 2012 roku.

Przypomnijmy, że dla budowy w Krakowie ekospalarni przełomowa okazała się druga kadencja Prezydenta Jacka Majchrowskiego. W lutym 2009 roku, po przeprowadzeniu analizy wielokryterialnej, Prezydent Miasta ogłosił decyzję o lokalizacji ekospalarni.

Ważnym krokiem na drodze do realizacji ekospalarni w Mogile było uzyskanie decyzji środowiskowej dla zakładu. Została ona wydana latem ubiegłego roku. Równolegle złożono wniosek na unijne dofinansowanie. Umowę w tej sprawie podpisano w kwietniu 2011 roku.

Wcześniej, bo jesienią 2010 roku poznaliśmy koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni. Po trwającym dwa miesiące konkursie, jury z udziałem przedstawicieli Miasta, SARP, Dzielnicy XVIII, a także członków organizacji i stowarzyszeń nowohuckich, które uczestniczyły w konsultacjach społecznych w sprawie budowy zakładu, wybrało propozycję wrocławskiej pracowni Manufaktura nr 1.

Nowoczesna ekospalarnia będzie miała wydajność w wysokości 220 tys. ton śmieci rocznie. Zakład będzie ostatnim elementem krakowskiego systemu gospodarki odpadami, a trafią tam jedynie te śmieci, których nie da się powtórnie wykorzystać. Zgodnie z planami, krakowska ekospalarnia powinna rozpocząć działalność na przełomie 2014 i 2015 roku. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-12-01
Data aktualizacji: 2011-12-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź