Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zmiany w strefie płatnego parkowania

Od 1 lutego 2014 r. poszerzona zostanie strefa płatnego parkowania. Już teraz warto ubiegać się o abonament.

Od 1 lutego krakowska strefa płatnego parkowania zacznie obowiązywać na terenie Starego Podgórza, całych Grzegórzek wraz z os. Oficerskim, Krowodrzy i części Zwierzyńca. Mieszkańcy obszarów, o które poszerzono strefę płatnego parkowania, mają prawo do zakupu abonamentów postojowych. Na jeden adres przysługują dwa abonamenty po 10 zł miesięcznie i jeden kosztujący 100 zł miesięcznie. Każdy następny wykupiony abonament kosztuje 250 zł. O ulgowe abonamenty mogą się też starać osoby niepełnosprawne oraz mikroprzedsiębiorcy.

– Wniosek o abonament najłatwiej złożyć przez internet, ale zdajemy sobie sprawę, że większość mieszkańców będzie chciała to zrobić w tradycyjny sposób. Dlatego uruchomiliśmy dodatkowe punkty obsługi strefy płatnego parkowania – mówi Jerzy Marcinko, dyrektor ZIKiT. Sprzedaż i wydawanie abonamentów odbywają się w punkcie na rogu ulic Kalwaryjskiej i Smolki, w budynku UMK przy ul. Grunwaldzkiej 8, a także w budynku ZIKiT przy ul. Centralnej 53. Dodatkowo o abonament można się też ubiegać w punkcie obsługi strefy na stadionie Wisły Kraków.

Przyjęta przez radnych uchwała o poszerzeniu strefy płatnego parkowania precyzuje, że abonament dla mieszkańca będzie ważny nie w całej strefie, a jedynie na czterech ulicach, w tym na jednej, na której zameldowany jest wnioskodawca. – Trzy pozostałe ulice wskaże mieszkaniec, ważne, by stykały się one z ulicą, przy której zameldowany jest wnioskodawca – informuje dyrektor ZIKiT. Ten zapis uchwały wzbudza najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców. – Niestety teraz jest zbyt późno, by zmienić zaproponowaną przez radnych uchwałę. Zakładamy jednak, że strefa płatnego parkowania będzie nadal poszerzana. Bardzo wiele takich wniosków odbieramy od mieszkańców i radnych dzielnic, którą są obecnie poza strefą. Wtedy będzie można dokonać zmian zapisów – wyjaśnia Jerzy Marcinko.

Poszerzoną strefę parkowania będzie obsługiwało 470 automatów postojowych. ZIKiT rozstrzygnął przetarg na ich dostawę i montaż. Ustawianie parkomatów zaczęło się na początku stycznia. Równolegle montowane jest oznakowanie pionowe, a także poziome.

Warto wiedzieć, że obsługą całej krakowskiej strefy płatnego parkowania będzie się zajmować nowa miejska spółka. Decyzję o jej powołaniu przyjęli radni miasta pod koniec grudnia ubiegłego roku. – Nowa spółka, która będzie podlegać bezpośrednio Prezydentowi Miasta Krakowa, zajmie się nie tylko obsługą strefy płatnego parkowania. Idea jest taka, by zysk ze sprzedaży abonamentów i biletów parkingowych był częściowo przeznaczany na budowę miejskich parkingów – wyjaśnia Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa. Przypomnijmy, że w tym roku planowany dochód ze strefy ma wynieść około 42 mln zł. Niecałe 18 mln wyniosą koszty obsługi. Reszta więc mogłaby zostać przeznaczona na inwestycje. – Chodzi nam nie tylko o rozbudowę sieci parkingów tam, gdzie jest deficyt miejsc postojowych. Równie istotna jest rozbudowa systemu Park&Ride, który – jak pokazują doświadczenia z Ruczaju i ul. Balickiej, gdzie takie parkingi już działają – może w naszym mieście odnieść spory sukces – jest zdania Tadeusz Trzmiel.


Jak uzyskać abonament mieszkańca?

·         Warunkiem jest stały bądź czasowy meldunek na terenie objętym strefą.

·         Należy posiadać tytuł prawny do pojazdu, na który ma być wydany abonament. Chodzi o własność, współwłasność (w tym małżeńską), umowę leasingu (na osobę fizyczną), umowę kredytową lub inną umowę cywilnoprawną (umowa użyczenia) w formie aktu notarialnego.

·         Składając wniosek, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, a także dokumenty poświadczające tytuł prawny do pojazdu (jeżeli ten nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym).

·         Uwaga! Abonament jest wydawany na maksymalnie cztery ulice (w tym jedną wynikającą z meldunku, pozostałe wnioskodawca wybierze sam, przy czym muszą się one łączyć z ulicą meldunku).

·         Wniosek o abonament jest weryfikowany w ciągu 14 dni. Po odbiór abonamentu może się zgłosić wnioskodawca osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej. Odbiór następuje w biurze strefy wskazanym przez wnioskodawcę.

Więcej informacji na stronie www.zikit.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-01-08
Data aktualizacji: 2014-01-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź