Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków gotowy na walkę z zimą

Niemal sto solarek i pługów czeka na pierwsze opady śniegu. Firmy wynajęte do odśnieżania przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zgromadziły zapasy ponad 5 tys. ton soli i 500 ton piasku. Akcję „Zima” koordynuje powołany przez Prezydenta Krakowa Miejski Komitet, w którym zasiadają przedstawiciele jednostek i spółek komunalnych.

Już od soboty, 30 października, w dyspozytorni ZIKiT dyżurują inspektorzy oddelegowani do koordynowania tegorocznej Akcji „Zima”. „Ich zadaniem będzie wysyłanie sprzętu do odśnieżania, gdy tylko w Krakowie zacznie padać śnieg” – mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy miejskiej jednostki.

Pod koniec października, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał Miejski Komitet Koordynacyjny do spraw Zimy 2010/1011. Na czele zespołu stoi dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Joanna Niedziałkowska. W skład Komitetu weszli przedstawiciele spółek miejskich, ZIKIT oraz Straży Miejskiej.

Przypomnijmy, że w tamtym roku na walkę z zimową pogodą miasto wydało 29 mln zł. To o 9 mln zł więcej niż rok wcześniej. „Tegoroczne prognozy mówią, że może być jeszcze ciężej, dlatego do Akcji Zima przygotowujemy się już od dłuższego czasu” – zaznacza Jacek Bartlewicz. M.in. wykonawcy, wcześniej niż zwykle, zaczęli w swoich magazynach gromadzić zapasy soli.

Standardy odśnieżania dróg:

·         Drogi krajowe i wojewódzkie - do czterech godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do czterech godzin.

·         Drogi powiatowe i te, po których prowadzona jest komunikacja publiczna - do sześciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do sześciu godzin.

·         Drogi gminne - do ośmiu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do ośmiu godz.

·         Płyta Rynku Głównego, Małego Rynku, placu Marii Magdaleny, Zaułku XX Czartoryskich oraz ulice wewnątrz I obwodnicy - do dwóch godz. po ustaniu opadów należy wykonać ścieżki dla pieszych na ciągach komunikacyjnych. Będą one posypywane piaskiem.

·         Drogi gminne nie objęte standardem nr 3 - do dziesięciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.

·         Drogi wewnętrzne będące w zarządzie ZIKiT - do dwunastu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.

·         Chodniki - do czterech godzin po ustaniu opadów mają być odpłużone i posypane materiałem szorstkim z dodatkiem soli drogowej na szerokości od 1,5 do 2 m.

(M).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-03
Data aktualizacji: 2010-11-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź