Kultura rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Sztuka, tradycja i emocje w świątecznym klimacie

Czy upowszechnianie się technologii AI w edukacji i kulturze prowadzi do zaniku kreatywności, czy wręcz przeciwnie? Jak można połączyć sztukę, tradycję i emocje, a wszystko w świątecznym klimacie? I jak w obliczu zmian technologicznych zachować pierwiastek twórczości? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi podczas grudniowych wydarzeń w Aptece Designu.

Fot.Krakowskie Biuro Festiwalowe

W grudniowym programie Apteki Designu, zbudowanego wokół przewodniego hasła społeczeństwo-nauka-technologia, badany będzie przede wszystkim wpływ, jaki na człowieka i na sektory kreatywne wywierają nowe technologie. Zastanowimy się, na ile są one dla nas szansą, a na ile zagrożeniem. Dla równowagi poczujemy też prawdziwie świąteczną atmosferę, między innymi własnoręcznie projektując i tworząc prezenty pod choinkę czy poznając proces wykonywanie oryginalnych szklanych dekoracji na ostatniej w tym roku wystawie.

O nowych technologiach i przyszłości z nimi związanej porozmawialiśmy 4 grudnia, podczas premiery polskiego tłumaczenia książki Geerta Lovinka „Wymieranie Internetu”.

9 grudnia spotkaliśmy się na wyjątkowym spotkaniu online na kanale Apteki Designu na Instagramie w ramach działań prowadzonych przez Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK), aby porozmawiać o praktycznej pracy z raportami trendów.

Z kolei 10 grudnia odbyła się dyskusja pt. „HeAI – Jak działa branża kreatywna napełniona »helowym« AI” organizowanej przez SoTechLab KSSiT Wydziału Humanistycznego AGH.

Nie brakuje też grudniowych wystaw. Do połowy stycznia można odwiedzić ekspozycję „Upcycling Toys – zabawki z odpadów”, przygotowaną przez Muzeum Zabawek w Krakowie. Natomiast 6 grudnia otwarta została wystawa „Magia zaklęta w szkle. Tradycja, sztuka i emocje w szklanych dekoracjach”. Pokaz delikatnych i kruchych dzieł sztuki tworzonych przez znaną nie tylko w Polsce firmę GlitterLab trwać będzie w Aptece Designu przez cały okres świąteczny i noworoczny – aż do 7 stycznia.

Przez jeden dzień – 16 grudnia – czynna była także wystawa „Ogród Owadorostów” podsumowująca pierwszy etap projektu światotwórczego Grupy Roboczej. Animacja, muzyka i tekst opowiedzą w niej historię tajemniczego, „lunarpunkowego” ogrodu.

Szczegółowy program wydarzeń Apteki Designu na stronie: kbf.krakow.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-12-02
Data aktualizacji: 2024-12-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź