Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pracownicy warszawskiej spalarni szkolą się w Krakowie

Ekospalarnia Kraków, funkcjonująca bezawaryjnie od 8 lat instalacja przekształcająca odpady w prąd i ciepło, stała się dla pracowników MPO Warszawa miejscem szkolenia przed oddaniem do eksploatacji rozbudowywanej stołecznej spalarni.

Fot. Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie

W Krakowie szkoli się 60 pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o.o., inwestora rozbudowy i modernizacji stołecznej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Szkolenia zakończą się w połowie grudnia. Generalnym wykonawcą inwestycji zarówno warszawskiej jak i krakowskiej jest koreańska firma POSCO Eco & Challenge Co., Ltd.

– To pracownicy, którzy mają już doświadczenie w eksploatacji ze względu na to, że w Warszawie istniała instalacja termicznego przekształcania odpadów – tylko starszego typu. W ramach projektu powstały dwie nowe linie o łącznej wydajności większej niż krakowska Ekospalarnia, natomiast w technologii bardzo zbliżonej do naszej. Ekospalarnia Kraków funkcjonuje już 8 lat, mamy za sobą coroczne postoje zakładu, kiedy to przeprowadzamy przegląd instalacji i wymianę szybkozużywających się elementów, zatem nasze doświadczenie w pracy w tej technologii jest obszerne i kompleksowe – mówi Bogusław Kośmider, prezes Zarządu KHK SA, właściciela i operatora Ekospalarni Kraków.

Jak zaznaczają przedstawiciele MPO Warszawa spotkania w Krakowie to okazja do wymiany doświadczeń, które załoga już posiada, ponieważ spalarnia jest obiektem rozbudowywanym, a instalacja funkcjonowała od ponad dwudziestu lat. – Jesteśmy zadowoleni z tych spotkań, ponieważ nasi pracownicy mogą porozmawiać ze swoimi odpowiednikami z Krakowa, którzy dysponują solidną wiedzą i bardzo chętnie się nią dzielą. Już dzisiaj widzimy, że po powrocie do Warszawy będziemy mieli wiele tematów do omówienia – mówi Sławomir Cięciara, dyrektor Warszawskiej Wytwórni Energii w MPO Warszawa.

Projekt rozbudowy i modernizacji zakładu przy ul. Zabranieckiej 2 na warszawskim Targówku jest już na ostatniej prostej. Obiekt jest obecnie na etapie sprawdzania funkcjonalnego poszczególnych urządzeń i instalacji. To bardzo istotny etap całej inwestycji, ponieważ poprzedza wykonanie tzw. „rozruchów na gorąco”, czyli testów i kalibracji mechanizmów zakładu. Jednym z najistotniejszych elementów tego procesu będzie przeprowadzenie pierwszego termicznego przekształcania zmieszanych odpadów komunalnych. Zaplanowane jest to na grudzień tego roku.

Roczna wydajność dwóch nowych linii przekształcania odpadów wyniesie ok. 265 tys. ton w skali roku. Odpady produkowane przez mieszkańców Warszawy stanowić będą paliwo do produkcji 100 tys. MWh prądu oraz 200 tys. MWh ciepła rocznie. Integralną częścią inwestycji będzie też sortownia odpadów z żółtego oraz niebieskiego worka (metale i tworzywa sztuczne oraz papier). Jej budowa przyczyni się do zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych w Warszawie. Sortownia będzie miała roczną przepustowość ok. 30 tys. ton. W zakładzie funkcjonować będzie również ścieżka edukacyjna z punktem widokowym oraz zielone dachy (pow. 20 tys. m²) z łąką kwietną.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-29
Data aktualizacji: 2024-12-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź