Nowi przedstawiciele Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Urząd Miasta Krakowa współpracuje z organizacjami pozarządowymi na wielu płaszczyznach, z tego powodu przy prezydencie działa Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego. W poniedziałek, 9 września, zastępczyni prezydenta Maria Klaman wręczyła powołania nowym członkom tej Rady.
– Posiedzenie Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego było okazją do wzajemnego poznania się, ale też rozmowy o sukcesach i wyzwaniach, przed jakimi stoją organizacje pozarządowe. Dobra współpraca pomiędzy przedstawicielami trzeciego sektora i miejskiego samorządu jest dla prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego jednym z naszych priorytetów w obszarze polityki społecznej – mówi Maria Klaman, zastępczyni prezydenta miasta Krakowa.
Jak podkreśla, sprawy organizacji społecznych są bardzo ważne również dla niej. Przed rozpoczęciem pracy w samorządzie, zawodowo była związana z licznymi organizacjami pozarządowymi, więc dobrze zna ich potrzeby i problemy.
– Lokalne fundacje, stowarzyszenia i grupy nieformalne wspierają Kraków w wielu kluczowych dla mieszkanek i mieszkańców działaniach. Posiadają ogromny potencjał, działają w sposób nieszablonowy, pracują w nich świetnie przygotowane merytorycznie i kreatywne osoby. Jestem bardzo wdzięczna za zaangażowanie i dialog. Działalność KRDPP w kolejnych latach będzie się rozwijać, a ja ze swojej strony deklaruję wsparcie dla wspólnych działań – dodaje Klaman.
Skład Rady Działalności Pożytku Publicznego to:
- czterech przedstawicieli Rady Miasta Krakowa:
- Joanna Hańderek
- Edyta Nowak
- Aleksandra Owca
- Krzysztof Sułowski
- czterech przedstawicieli Prezydenta Miasta Krakowa:
- Elżbieta Kois-Żurek – Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
- Witold Kramarz – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie
- Katarzyna Piotrowska – Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Katarzyna Marchewczyk – Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji
- ośmiu przedstawicieli organizacji pozarządowych:
- Łukasz Zając – Fundacja na rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących
- Marek Kordylewski – Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
- Izabela Plur – Fundacja Przestrzeń Rozwoju
- Anna Mirzyńska – Kraków Miastem Startupów
- Karolina Rehorowska – Stowarzyszenie EKSIT
- Ewa Chromniak – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
- Łucja Kucmin-Węglarczyk – Fundacja Przestrzeń do życia
- Aleksandra Zapolska – Fundacja ZUSTRICZ.
Do tego gremium weszli nowi przedstawiciele z Rady Miasta Krakowa. Natomiast do grona przedstawicieli prezydenta Miasta Krakowa dołączyła zastępczyni dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Katarzyna Piotrowska. Skład ośmiu reprezentantów organizacji pozarządowych pozostał bez zmian.
Kadencja Rady trwa trzy lata, a aktualna rada w tym składzie będzie pracować do 2025 r.
Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem konsultacyjno-opiniodawczym prezydenta w zakresie współpracy miasta z trzecim sektorem.
Pierwsza Rada została powołana w 2012 roku, jest to już jej piąta kadencja.
Więcej informacji na temat Rady znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.