Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wrzesień w pałacu Potockich

Wrzesień w Pałacu Potockich to miesiąc pełen inspirujących wydarzeń, które przeniosą uczestników w świat sztuki, literatury i nauki. W zabytkowych wnętrzach pałacu odbędą się liczne spotkania, warsztaty, premiery książkowe i panele dyskusyjne. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych.

Spotkania i dyskusje literackie

17 września o godz. 18.00 zapraszamy na wydarzenie z cyklu „Premiera w pałacu”. Rozpoczniemy od spotkania z prof. Carlem Veccem, który opowie o książce „Uśmiech Cateriny”. Historia matki Leonarda da Vinci. Wydaje się, że na temat Leonarda da Vinci napisano już wszystko i zbadano w najmniejszych szczegółach jego życie i twórczość. Jednak prof. Carlo Vecce, włoski historyk z Università degli Studi di Napoli L'Orientale, rzuca nowe światło na życie wybitnego artysty. Badacz odkrył między innymi, że matka Leonarda, Caterina Buti del Vacca, nie była zwykłą chłopką, jak dotychczas sądzono, lecz księżniczką z Kaukazu porwaną przez Tatarów i sprzedaną do niewoli.  Ostatnim wydarzeniem ze wspomnianego cyklu będzie spotkanie z Bartoszem Sadulskim, laureatem Nagrody Kościelskich, wokół jego najnowszej książki „Szesnaście na Bourbon” – pełnej humoru, tajemnic i skandali historii w duchu powieści płaszcza i szpady. Rozmowę z autorem poprowadzi Georgina Gryboś.

To nie koniec spotkań literackich w Pałacu Potockich! Kolejnym przystankiem literackim będzie spotkanie z Martą Sawicką-Danielak wokół książki „Oko tygrysa” (19 września). Autorka w swoim wielowątkowym reportażu opowiada o bestii, którą stworzył człowiek. Co sprawia, że tygrys jest obiektem kultu i nienawiści zarazem? Dlaczego wciąż pożera w lasach delty Gangesu ponad dwieście osób rocznie? Kim są „tygrysie wdowy” i jak żyją po śmierci mężów w dżungli? Jaka kobieta wykarmiła własną piersią tygrysięta? Kim była pierwsza ofiara tygrysa w Europie? Dlaczego to ulubione zwierzę tyranów i dyktatorów, między innymi Władimira Putina? Rozmowę z Martą Sawicką-Danielak poprowadzi Marcin Wilk.

Wydarzenia literackie we wrześniu zamknie wyjątkowa dyskusja wokół książki Jadwigi Maliny. Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Cyranka zapraszają na premierę „Przysłony” (26 września). Jeszcze nic złego się nie dzieje. Dzwoni telefon. Jest robota. Będą pieniądze. Emilia czuje, że ma fart, a może nawet szczęście. Chce jak najszybciej wyjechać, wrócić do Francji. To nic, że babka zaczyna narzekać, ona tak zawsze. Dla niej ważny jest tylko stary dom i zmarli. Nie potrzebuje świata. Emilia nie chce tak żyć. Ucieka za granicę. Byle dalej od grobu matki, pacierzy, królików ojca. Wybrała Paryż, gdzie opiekuje się starszymi osobami. To lepsze niż robota przy taśmie. Nie ma konkretnych planów. Żyje chwilą. Tym razem będzie inaczej, tak myśli, pakując walizkę. Nowa praca, nowe mieszkanie, nowa podopieczna. I owszem, kogoś takiego jak Juliette jeszcze nie spotkała.

Czytanie performatywne

11 września wraz z Teatrem Groteska zapraszamy czytanie performatywne dramatu „Dwa”. Utwór jest zapisem myśli młodej osoby, która prowadzi wewnętrzny monolog o doświadczeniach i emocjach towarzyszących poszukiwaniu własnego „ja”, określaniu tożsamości płciowej. W sztuce głos głównej postaci – JA – przeplata się z głosami pochodzącymi ze świata zewnętrznego; co jakiś czas strumień myśli przerywają bodźce z zewnątrz – głos z radia, rowerzysta, automat z kawą czy osoba prowadząca lekcję wychowania fizycznego.

IV Kongres Futurologiczny

13–15 września wraz z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej zapraszamy na czwartą konferencję kulturalno-naukową pod nazwą Kongres Futurologiczny. Wydarzenie ma służyć́ integracji środowisk artystycznych i akademickich, stwarzać przestrzeń́ do interdyscyplinarnego dyskursu. Jak co roku spotkamy tu pisarzy, wydawców, krytyków czy twórców gier, a także przedstawicieli nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych.

O kobietach

Czy wiemy wystarczająco dużo o twórczości średniowiecznych pisarek? Jaką rolę w kształtowaniu chrześcijańskiej teologii odgrywały kobiety? W jaki sposób mówić dzisiejszym językiem o konceptach sprzed tysiąca lat? Muzeum HERstorii Sztuki zaprasza na cykl rozmów o średniowiecznych pisarkach, filozofkach i mistyczkach, o kobietach odważnych i niezależnych! Poznajcie twórczynie, które podważają mit o „ciemnych wiekach”. 12 września wybierzcie się z nami w poszukiwanie naszych poprzedniczek – protofeministek! Bohaterką rozmowy prof. Moniki Leisch-Kiesl i Agaty Kokoryn będzie Krystyna de Pisan, średniowieczna prekursorka feminizmu w słowie i obrazie, autorka „Księgi o Mieście Pań”.

Dla dzieci i młodzieży

Po wakacjach powracamy z „Literackimi chwilami”, czyli niedzielnymi warsztatami dla dzieci i rodzin, podczas których pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. 15 września o godz. 10.00 przeniesiemy się do lasu i po raz kolejny wspólnie odkryjemy niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy w radości tworzenia i czytania. Tym razem na warsztatach poznamy książkę „Leśne przedszkole” Stefanie Höfler i Claudii Weikert. W czasie drugiej odsłony naszego cyklu, 22 września o godz. 10.00, trafimy do… ogrodu. Kto nie lubi krzątać się pomiędzy grządkami albo spacerować ścieżkami pośród klombów? Kto nie kocha kąpać się w chłodnym cieniu drzew i wąchać kwitnących krzewów? Zapraszamy na wydarzenie, podczas którego odkryjemy książkę „Wielki ogród” Gilles’a Clémenta i Vincenta Gravégo. Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski.

AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód

W Galerii Pałacu Potockich przez cały wrzesień będzie można zwiedzać przedłużoną wystawę „AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód”. To ekspozycja, która przełamuje stereotypy o Afryce. Pokazuje współczesną fotografię z Afryki Wschodniej i Zachodniej tworzoną przez artystki i artystów zamieszkujących te regiony. Jest wolnym od egzotyzacji spojrzeniem z wnętrza. Prezentuje sztukę, która dla współczesnych twórców stanowi narzędzie do autorefleksji o własnych krajach, kulturach, osobistych doświadczeniach i mikrospołecznościach. Pełny opis wystawy, skład zespołu kuratorskiego oraz informacje o artystach znajdziecie na stronie organizatora: photomonth.com.

Królewskie zakończenie miesiąca

30 września zapraszamy na „Wawelski salon książki” – reaktywację ulubionego cyklu historyków sztuki. Pierwsze spotkanie w tym roku będzie poświęcone katalogowi nowej wystawy „Niech żyje król”.


Pełne informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl. Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.

 

pokaż metkę
Autor: Aleksandra Bałda
Osoba publikująca: MARTA MANIECKA
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-09-02
Data aktualizacji: 2024-09-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź