Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wakacyjny festiwal filmowy „Letnie tanie kinobranie”

Do 29 sierpnia trwa tegoroczna, już osiemnasta, edycja wakacyjnego festiwalu filmowego „Letnie tanie kinobranie”. Każdy z dziewięciu tygodni imprezy – która odbywa się pod hasłem „A planety szaleją” – nawiązuje do symboliki jednej planety Układu Słonecznego. Tydzień czwarty (19–25 lipca) to Merkury – symbol komunikacji, intelektu i podróży. Merkury reprezentuje myślenie, analizę i przekazywanie informacji. W filmach tego tygodnia występują m.in. Kenneth Branagh, Viggo Mortensen, Charlize Theron, Michelle Williams, Sandra Bullock, George Clooney.

Fot. materiały prasowe

– W tegorocznym Kinobraniu odbija się cały Układ Słoneczny. Każdemu z dziewięciu tygodni przypisujemy jedną z planet, krążących wokół Słońca, ma też swój tydzień samo Słońce – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. Tematykę poszczególnych tygodni wyznaczają cechy przypisywane starożytnym bogom, których imiona noszą planety. Słowo planeta oznacza „wędrowiec”, zatem i my powędrujemy po orbitach jakie wyznaczają filmy, które wszyscy lubimy.

Czwarty tydzień Kinobrania to Merkury – planeta komunikacji, intelektu i podróży. Reprezentuje myślenie, analizę i przekazywanie informacji. Łączy świat materialny z duchowym.

Merkury reprezentuje logiczne i racjonalne myślenie, którego mistrzem był detektyw Herkules Poirot. W kryminale „Duchy w Wenecji” Kennetha Branagha śledczy mierzy się z zagadką tajemniczego morderstwa popełnionego w słynnym mieście na wodzie. Całą swoją wiedzę i zaradność muszą uruchomić również bohaterowie filmu science-fiction „Grawitacja” Alfonso Cuaróna, którym grozi śmierć w bezkresnej przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza planeta od Słońca została nazwana imieniem posłańca rzymskich bogów, który był patronem podróżnych. W programie drugiego tygodnia „Letniego taniego kinobrania” nie brakuje filmów drogi, których bohaterowie pokonując liczne kilometry, dowiadują się czegoś o sobie. Uczą się wrażliwości i otwartości – jak grany przez Viggo Mortensena Tony z oscarowego „Green Booka” Petera Farrelly’ego, wyzwalają się od trudnych wspomnień i doznanych krzywd – jak protagonista dramatu „Drive My Car” Ryūsuke Hamaguchiego, a także dorastają – jak bohaterka widowiskowego filmu „Furiosa: Saga Mad Max” George’a Millera, pałająca nieposkromioną żądzą zemsty. W filmie „Nomadland” Chloé Zhao Fern (Frances McDormand) porzuca wyludniające się rodzinne strony, by stać się współczesnym nomadą, wędrowcem bez stałego adresu. Podobną strategię obiera trzydziestoletni Bartek (Jakub Gierszał), który w filmie „Ultima” Thule Klaudiusza Chrostowskiego wyrusza w samotną podróż na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, gdzie pragnie odnaleźć siebie.

Merkury decyduje o sposobie, w jaki komunikujemy się z ludźmi. Komunikacja ta bywa uwikłana w skomplikowane uczucia („Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera), a także utrudniana przez poważne choroby („Pamięć” Michela Franco) i uprzedzenia (Blisko” Lukasa Dhonta). Komunikacja służy do sprawnego przekazywania informacji o świecie na gazetowych łamach (Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” Wesa Andersona), opisywania uczuć na kartach powieści („Czerwone niebo” Christiana Petzolda) oraz opowiadania porywających historii za pośrednictwem ruchomych obrazów („Fabelmanowie” Stevena Spielberga).

W programie czwartego tygodnia „Letniego taniego kinobrania” jest aż sześć tytułów z sekcji Kultowe Kinobranie. To dzieła mistrzów reżyserii z całego świata. „2001: Odyseja kosmiczna” to jeden z najważniejszych filmów science-fiction w historii, a zarazem prawdziwe opus magnum Stanleya Kubricka, opowiadające o epickiej podróży w czasie i przestrzeni. „Letni sen” Ingmara Bergmana to wysmakowana opowieść o dojrzałej baletnicy, wspominającej wakacyjną miłość. W Happy Together” pochodzący z Hongkongu reżyser Wong Kar Wai snuje melodramatyczną opowieść o rozstaniach i powrotach. W animacji „Spirited Away: W krainie bogówHayao Miyazakiego podróż bohaterki ma ocalić jej rodziców, a w „Mystery Train” i „Nieustających wakacjach” Jima Jarmuscha, ludzie w podróży szukają odpowiedzi na pytania o sens życia. Warto również zwrócić uwagę na kameralny film „Poprzednie życie” Celine Song – subtelną historię o poszukiwaniu miłości i rozstawaniu się bez gniewu – którą polecają współpracujący z Kinem Pod Baranami licealiści w sekcji Rekomendacje Młodych Ambasadorów.

Dodatkowe filmy dostępne są online na www.e-kinopodbaranami.pl. Od 19 do 25 lipca, w specjalnej cenie 11 zł, można zobaczyć siedem tytułów.

To historie o problemach z komunikacją, które objawiają się zarówno w formie konfliktów zbrojnych („Jeszcze dzień życia”, reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente), jak i utarczek słownych w gronie znajomych (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese). To opowieści o emocjach i uczuciach ukrytych głęboko między wypowiadanymi słowami, jak w filmach: „Lekcje języka” Natalie Morales, „Odkupienie” Frana Kranza, „Słoń” Kamila Krawczyckiego i „Winni” Gustava Möllera. To w końcu mistyczna podróż przez fascynujące rejony świata w dokumencie „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej, w którym sacrum ściera się z profanum.

Letnie Tanie Kinobranie to także seanse filmowe pod gwiazdami - w ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). We wtorek, 23 lipca, będzie można zobaczyć Pierwszy dzień mojego życia” – włoski film Paolo Genovese z tajemnicą w tle. Dwa dni później, 25 lipca, na plenerowym pokazie zostanie wyświetlony poruszający, brytyjsko-amerykański dramat Aftersun” (reż. Charlotte Wells) z nominowaną do Oscara rolą Paula Mescala.

Wydarzenie towarzyszące, czyli Plakatobranie

Kino Pod Baranami zaprasza na pierwsze w tym roku Plakatobranie – otwarte archiwum plakatów filmowych. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) na widzów czekać będą plakaty festiwalowe i filmowe, ze starszych i nowszych produkcji. Kinowe zbiory będą dostępne w środę, 24 lipca, w godz. 12.30–18.00. 

Każdy, kto 24 lipca kupi bilet na seans w Kinie Pod Baranami lub Małopolskim Ogrodzie Sztuki, będzie mógł wybrać dowolną liczbę plakatów z kinowego archiwum. Zbiory dostępne będą w godz. 12.30–18.00 w holu przed salą widowiskową Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12, poziom 0).

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-24
Data aktualizacji: 2024-07-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź