Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zgłoś kandydatów do Nagrody Miasta Krakowa

Nagrody Miasta Krakowa, których tradycja sięga XVI w., są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta. Przyznawane są w czterech kategoriach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport i prace dyplomowe. Kto w tym roku powinien zostać uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem? Kandydatury można zgłaszać do dziś, 24 czerwca.

Fot. Wiesław Majka

W konkursie preferowane są zasługi mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem poprzez osobę kandydata, miejsce realizacji dokonań lub powstania pracy oraz tematykę. W przypadku prac dyplomowych nagrody będą przyznane za prace powstałe w Krakowie i dotyczące naszego miasta, obronione w 2023 roku.

Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach:

  • kultura i sztuka – w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej oraz w dziedzinie działalności kulturalnej w Krakowie, a także w zakresie upowszechnienia kultury Krakowa w kraju i za granicą
  • nauka i technika – w zakresie prac naukowo – badawczych, edytorskich, projektowych, konserwatorskich, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz za osiągnięcia dotyczące organizacji i zarządzania
  • sport – za wybitne osiągnięcia w zawodach rangi mistrzostw Europy, świata, olimpiady, za ustanowienie rekordów oraz znaczące osiągnięcia w zakresie rozwoju, upowszechnienia i propagowania kultury fizycznej i sportu na terenie Krakowa
  • za prace dyplomowe – wyróżnienia dla absolwentów krakowskich wyższych uczelni za szczególnie wartościowe prace.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Osoby fizyczne nie mogą wnioskować o przyznanie nagród, a wnioskujący nie może zgłosić własnej kandydatury do nagrody.

Formularze wniosków o nagrody można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

Wnioski przygotowane na urzędowych formularzach wraz z kompletem dokumentów można składać w Kancelarii Magistratu, okienko nr 5, pl. Wszystkich Świętych 3-4, do 24 czerwca. W przypadku prac dyplomowych wymagany jest egzemplarz pracy wraz z krótkim streszczeniem (maks. 1 strona A4). Szczegółowych informacji o konkursie udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tel. 12 616 19 18, 887 202 437.

Wnioski oceni komisja konkursowa, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, powołana przez prezydenta Krakowa. Komisja przedstawi prezydentowi kandydatów i kandydatki do nagrody.

Prestiżowa nagroda z kilkuwiekową tradycją

Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w roku 1535 Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Nagrody początkowo były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Wybuch II wojny światowej przerwał tę tradycję. Do przyznawania nagród wrócono w 1945 roku.

Na przestrzeni lat zmianom ulegała regularność przyznawania nagród, zmieniały się również, kategorie, wśród których pojawiały się takie jak: muzyka, plastyka, architektura, nauka, przemysł artystyczny, konserwatorstwo, teatr, fotografia artystyczna, upowszechnienie kultury, nauka i technika. Po 1989 roku Rada Miasta kilkakrotnie modyfikowała tryb i zasady nagradzania.

Laureaci i laureatki z osiągnięciami w nauce, kulturze i sporcie

W gronie uhonorowanych Nagrodami Miasta Krakowa znajdują się osoby z ważnymi dokonaniami dla nauki, jak też artyści i twórcy uznani na arenie krajowej i międzynarodowej. To między innymi: Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Franaszek, Jerzy Illg, Jan Peszek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski. Nagrodzone zostały także zespoły działające w różnych dziedzinach nauki – wyróżniono je m.in. za osiągnięcia w doświadczalnej immunochemicznej terapii przeciwnowotworowej, kardiologii interwencyjnej czy stworzenie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu, a także zespoły językoznawców Uniwersytetu Jagiellońskiego czy zespół „Tygodnika Powszechnego.

W ubiegłorocznej edycji Nagrody Miasta Krakowa otrzymali – w dziedzinie kultura i sztuka: prof. dr hab. Piotr Bożyk, Krzysztof Głuchowski, Małgorzata i Marcin Gołębiewscy, Czesław Minkus, Dorota Pomykała oraz Adolf Weltschek, w dziedzinie nauka i technika: prof. dr hab. Czesław Brzoza, prof. dr hab. Jan Potempa, dr hab. inż. Katarzyna Wolny-Koładka. Wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe otrzymali: Teresa Wąsowicz (ASP), Paulina Barbara Bździuch (AGH) oraz Katarzyna Wrona (UJ). Nie przyznano nagrody za osiągnięcia sportowe.

Laureaci Nagród Miasta Krakowa otrzymują medal, dyplom i nagrodę finansową.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-13
Data aktualizacji: 2024-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź