Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

15 czerwca Kraków stanie się wielką teatralną sceną − przed nami Noc Teatrów 2024!

61 spektakli i przedsięwzięć teatralnych, w tym 8 przedstawień plenerowych, zaangażowanie 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkudziesięciu teatrów i grup nieinstytucjonalnych – w nocy z 15 na 16 czerwca cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną z bogatą ofertą, pełną także premier ostatnich miesięcy. Przed nami 17. edycja Nocy Teatrów. Odbiór bezpłatnych wejściówek od dziś, 12 czerwca.

Fot. materiały prasowe

− Od 2004 roku w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką teatralną przestrzeń. Zapraszamy wtedy do teatralnych sal i na place miasta, które na ten czas stają się teatralnymi scenami. Pokazujemy najciekawsze spektakle sezonu i udowadniamy, jak szeroka i różnorodna jest teatralna oferta naszego miasta, jak wiele do zaoferowania mają nasze teatry i teatralni twórcy, dostrzegani i nagradzani nie tylko w krajowych przeglądach i konkursach – na nadchodzącą 17. Krakowską Noc Teatrów zaprasza Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

W Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów. 12 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne.

− Wszystkie te instytucje angażują się w Noc Teatrów i współpracują, chcąc pokazać publiczności to, co najciekawsze w repertuarach. Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Olbrzymie zainteresowanie spektaklami świadczy o tym, że formy organizacyjne teatrów nie mają żadnego znaczenia dla widzów, bo teatr dzieli się na dobry i zły, a krakowskie teatry należą do najlepszych w Polsce – podkreśla dyrektorka Wydziału Kultury.

Przedstawienia w ramach tegorocznej XVII Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach, jak też w plenerze: na Rynku Podgórskim, na placu Wolnica, placu przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Szkolnej 4, w ogrodzie Dworku Białoprądnickiego czy na parkingu Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8.

Noc Teatrów

fot. Łukasz Popielarczyk

Na teatralnych deskach

Nie udało się Wam kupić biletu na którąś z tegorocznych premier teatralnych? Nic straconego, wiele premierowych spektakli będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Teatrów. Przybliżamy wybrane propozycje.

Teatr im. Juliusza Słowackiego 15 czerwca pokaże „Wesele” w reż. Mai Kleczewskiej. Teatr Groteska „Męczeństwo i śmierć Marata”, a Teatr KTO „Jak spieprzyliśmy wszystko” z Katarzyną Chlebny i Grzegorzem Łukawskim.

Na scenach Teatru Ludowego zaprezentowane zostaną aż trzy przedstawienia: na Dużej Scenie spektakl „Jak Wam się podoba” w reż. Maćko Prusaka, a na scenach Teatralnego Instytutu Młodych − Kameralnej i Kolorowej zobaczymy przedstawienia „Aktorzy prowincjonalni, czyli pociąg do Hollywood” w reż. Michała Siegoczyńskiego i „Calinaczkę” w reż. Jakuba Roszkowskiego.

Teatr Łaźnia Nowa przygotował dla widzów Nocy szczególną niespodziankę, na scenie gościć będzie bowiem Teatr La Plaza z Peru ze spektaklem „Hamlet” (reż. Chela De Ferrari). Teatr Bagatela zaprosi widzów na spektakle „Pijacy” w reż. Artura Barona oraz „Kredyt” w reż. Marcina Wiercichowskiego, a Teatr Proxima na spektakl „Nie pytaj. Ciechowski" w reż. K. Chlebny.

Krakowski Teatr Scena STU proponuje klasykę teatralną − „Trzy siostry” A. Czechowa w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostaną zaprezentowane dwa przedstawienia: „Boa” w reż. Pawła Sakowicza i „Arianie” w reż. Beniamina M. Bukowskiego. W Cricotece zobaczymy spektakl „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” − z audiodeskrypcją, w tłumaczeniu na PJM (Polski Język Migowy).

Sceny plenerowe, sceny nieoczywiste

Krakowskie życie teatralne współtworzą teatry nieinstytucjonalne działające jako stowarzyszenia, fundacje czy indywidualne byty organizacyjne. Występują nie tylko w typowych salach teatralnych, ale też w nieoczywistych przestrzeniach, tak jak na przykład Teatr Przypadków Feralnych, który 15 czerwca pokaże „Lekcję” w Klubie pod Jaszczurami czy Grupa Teatralna ADALEX, która zaprasza na taras hotelu Galaxy.

Mocną reprezentację tego nurtu podczas Nocy Teatrów zobaczymy w plenerach Krakowa. Na placu Wolnica Fundacja Wszyscy Obecni i Grupa Zatrzymać Obrotówkę pokaże „Nowe szaty cesarza”, Teatr Migro „Tajniki, a Teatr Ognia Mandragora „Misterium jednej nocy. Parking przy Składzie Solnym (ul. Na Zjeździe 8) będzie sceną dla ELOE Theater of Noise i spektaklu „Miasteczko Shalom”.

W ogrodzie Dworku Białoprądnickiego wystąpią Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop ze spektaklem „Smolarze” oraz studenci wydziału aktorskiego KAAFM prezentujący spektakl „Noc w SPATiFie”. Na placu przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Szkolna) zobaczymy Teatr Nikoli i „Anioły w surrealizmie. A na Rynku Podgórskim miejski Teatr KTO zaprezentuje „Ślepców”.

Pijacy_fot.Patrycja Wiercichowska (3)

fot. Patrycja Wiercichowska

Dla najmłodszych

Na program tegorocznej Nocy Teatrów składają się także propozycje dla najmłodszych widzów. Oprócz już wymienionych spektakli, takich jak: „Calineczka” czy „Nowe szaty cesarza”, młodszej publiczności proponujemy: „Bagaż uczuć" Fundacji Sztukarnia, który zostanie pokazany w Forcie Sztuki i Życia „Sidzina" (ul. Kozienicka 33), „Na pomoc ginącej przyrodzie” Teatru z Kapelusza w Krakowskim Forum Kultury oraz „Ale Cyrki” Teatru Szczęście (os. Zielone 9).

Rodzinne oglądanie

W programie tegorocznej Nocy Teatrów uwagę zwracają również spektakle familijne, przygotowane z myślą o rodzinnym oglądaniu. To na przykład „Nos do interesów” Fundacji Wszyscy Obecni i Grupy Zatrzymać Obrotówkę, który będzie można zobaczyć w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży czy „Coś Wam powiem…” Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN – spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Zależnym przy ul. Kanoniczej 1.

Odbiór wejściówek od 12 czerwca

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje inicjatywę we współpracy z teatrami miejskimi, w tym Teatrem KTO koordynującym program części nieinstytucjonalnej.

Wstęp na poszczególne wydarzenia jest bezpłatny – warto jednak pamiętać, że na większość spektakli prezentowanych w teatralnych salach obowiązują nieodpłatne wejściówki. Można je odbierać od 12 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl a także na profilu Krakowskie Noce w serwisach Facebook oraz Instagram.

Konkurs fotograficzny

Tegorocznemu cyklowi Krakowskie Noce towarzyszy konkurs fotograficzny „Krakowskie Noce w obiektywie” skierowany do fotografów – amatorów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody − wejściówki na wydarzenia kulturalne organizowane przez miejskie instytucje kultury, a także atrakcyjne wydawnictwa albumowe. Szczegółowe informacje i regulamin na krakowskienoce.pl.


Noc Teatrów to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób odwiedzających miasto. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza nadchodzącą Nocą Teatrów (15 czerwca) oraz zrealizowanymi już tegorocznymi edycjami Nocy Kin Studyjnych oraz Nocy Muzeów i Nocy Tańca, przed nami jeszcze Noc Jazzu (13 lipca), Noc „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) i Noc Poezji (11-13 października).

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-10
Data aktualizacji: 2024-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź