Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tegoroczna Noc Muzeów przyciągnęła 70 000 osób

Za nami jubileuszowa 20. edycja krakowskiej Nocy Muzeów, która w tym roku odbyła się 17 maja. Wzięło w niej udział blisko 70 instytucji, które zaprosiły do wielu punktów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Odwiedziło je prawie 70 000 krakowianek, krakowian i gości. Tegoroczna odsłona wydarzenia upłynęła pod hasłem „Muzea na rzecz badań i edukacji”.

Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Realizowana od dwóch dekad Noc Muzeów to jedno z tych wydarzeń w krakowskim kalendarzu kulturalnym, które cieszą się największą sympatią krakowianek i krakowian. Wydarzenie przyciąga też do miasta turystów zaciekawionych cennymi muzealnymi zbiorami i dodatkowymi atrakcjami organizowanymi specjalnie na tę okazję.

Fenomen Nocy Muzeów

Noc Muzeów to lubiana forma promocji krakowskiej oferty muzealnej i wydarzenie, które integruje środowisko muzealnicze Krakowa – biorą w nim udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Tegoroczna edycja była pierwszą zrealizowaną w zmodyfikowanej formule, w ramach której instytucje zdecydowały się podnieść cenę opłaty za wstęp do 5 zł.

Dogodne, wieczorne pory zwiedzania i bogaty program w połączeniu z niewielką opłatą za wstęp sprawiają, że Noc Muzeów każdego roku jest tym wydarzeniem, które przyciąga wyjątkowo duże grono uczestników. Słynne stały się nawet kolejki chętnych do wejścia do niektórych muzealnych oddziałów – to już swego rodzaju element tworzący atmosferę tego wydarzenia. Warto jednak dodać, że kolejki wynikają z kwestii organizacyjnych, związanych między innymi z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu zwiedzających.

Frekwencyjne rekordy

W tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów roku wzięło w niej udział blisko 70 000 osób. Podobnie jak rok temu, najwięcej odwiedzających przyciągnęły oddziały Muzeum Narodowego (blisko 19 tys. osób) oraz oferta Zamku Królewskiego na Wawelu (12.7 tys.). Liczna grupa krakowian i gości odwiedziła także poszczególne lokalizacje Muzeum Krakowa (ok. 9 tys.), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

− Bardzo nas oczywiście cieszy wysoki wynik frekwencyjny, gratuluję i dziękuję wszystkim instytucjom, które razem z nami tworzą to wydarzenie. Liczę, że zainteresowanie sztuką i uczestnictwem w kulturze, tak bardzo widoczne w trakcie Nocy Muzeów, przełoży się na dalszą aktywność mieszkanek i mieszkańców naszego miasta w tym zakresie. Pamiętajmy, że Noc Muzeów, podobnie jak cały cykl Krakowskich Nocy, to takie wydarzenie, o którym chcemy myśleć jak o impulsie rozbudzającym zainteresowanie ofertą kulturalną. Liczymy, że wszyscy ci, którzy uczestniczyli w Nocy będą chcieli wracać do muzeów regularnie i odwiedzić też te, które nie znalazły się na szlaku piątkowo-sobotniego spaceru – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

 

Kolejne odsłony cyklu Krakowskie Noce przed nami

Krakowską Noc Muzeów od 2004 r. organizują Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. To jedna z siedmiu odsłon cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób odwiedzających miasto. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, która odbyła się 17 maja, a także zrealizowaną w kwietniu Nocą Kin Studyjnych, przed nami jeszcze Noc Tańca (8 czerwca), Noc Teatrów (15 czerwca), Noc Jazzu (13 lipca), Noc „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (11-13 października).

Dodatkowe informacje o cyklu można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl. Zachęcamy także do śledzenia profilu Krakowskie Noce w serwisach Facebook oraz Instagram.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-05-22
Data aktualizacji: 2024-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź