Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać później

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przekazał, że Strefa Czystego Transportu nie może wejść w życie od 1 lipca tego roku, ponieważ miasto nie jest przygotowane technicznie. Prezydent zapowiedział, że zgodnie z obietnicami złożonymi w kampanii wyborczej, założenia SCT w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Publicznego zostaną ponownie przedyskutowane z mieszkańcami.

Fot. Jan Graczyński

– W tej sytuacji są dwa wyjścia. Albo uchylić obecną uchwałę w sprawie SCT, co jest w kompetencjach miejskich radnych i napisać uchwałę od nowa, albo dokonać zmian w obecnej uchwale np. terminowych, czasu i obszaru obowiązywania – mówi prezydent Miszalski.

Przypomnijmy, że 11 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił dotychczasową uchwałę o SCT. Wyrok jest nieprawomocny, ponieważ wpłynęły na niego dwie skargi kasacyjne.

Jedną złożył mieszkaniec Bartłomiej Krzych, który zaskarżył wyrok w punkcie I, drugą złożyła fundacja Frank Bold, która zaskarżyła wyrok w punkcie III, w którym WSA stwierdził nieważność całej uchwały o SCT. Stąd w obu zaskarżonych punktach wyrok WSA nie jest prawomocny.

Oznacza to, że na ten moment uchwała obowiązuje, a zgodnie ze stanem faktycznym na dzisiaj, jej założenia zaczęłyby obowiązywać od 1 lipca 2024 r., zgodnie z zapisami przyjętymi przez Radę Miasta Krakowa 23 listopada 2022 r.

 

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-05-16
Data aktualizacji: 2024-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź