Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Podczas przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do odwiedzenia krakowskich księgarń i antykwariatów. W specjalnie przygotowanym materiale filmowym zachęca do tego aktor Mateusz Janicki, który poleca swoje ulubione punkty czytelnicze. KBF, jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w to szczególne święto inauguruje nabór dla niezależnych księgarń i antykwariatów do programu lojalnościowego dla czytelniczek i czytelników.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Jak przypomina Polska Izba Książki obchodzone 23 kwietnia święto wywodzi się z Katalonii. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa − to dzień śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z katalońską tradycją tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku organizacja UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. A jak to święto obchodzone jest w Krakowie − Mieście Literatury UNESCO?

Po książki z Mateuszem Janickim

W związku ze świętem zapraszamy na krótką wycieczkę ze znanym aktorem Mateuszem Janickim, który pokaże nam swoje ulubione czytelnicze zakątki Krakowa. Z naszym przewodnikiem zajrzymy m.in. do Spółdzielni Ogniwo w Podgórzu i Cafe NOWA Księgarni na osiedlu Zgody 7 w Nowej Hucie, by poczuć prawdziwie czytelniczy klimat, zapoznać się z nowościami wydawniczymi i pooddychać najlepszą literaturą. Zachęcamy jednocześnie do odwiedzania waszych ulubionych księgarń lub antykwariatów – nie tylko z okazji święta książki, lecz także przez cały rok.

 

Półki pod patronatem KMLU i rozmowy o literaturze

Od dziś do wybranych krakowskich księgarń powrócą półki z selekcją książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO (KMLU) oraz literaturą przybliżającą czytelnikom to, co Kraków ma najlepszego do zaoferowania: zarówno klasyczne pozycje, jak i nowe tytuły autorów i autorek związanych z naszym miastem. Z roku na rok w tym zbiorze znajduje się coraz więcej znakomitych książek uznanych twórców i debiutantów, m.in.: Barbary Sadurskiej, Urszuli Honek, Wita Szostaka, Radka Raka czy Katarzyny Kubisiowskiej. Z przyjemnością wracamy także do cyklu audycji literackich przygotowywanych wraz z Radiem Kraków Kultura, a zapoczątkowanych w zeszłym roku z okazji dziesięciolecia KMLU. Pierwszej audycji posłuchamy jeszcze w kwietniu – w radiu oraz na stronie radiokrakowkultura.pl w formie podcastu.

Program lojalnościowy dla czytelników

Księgarnie i antykwariaty jako ważne ogniwa kreatywnego łańcucha literatury w naszym mieście są stałymi partnerami Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dlatego od dziś zapraszamy krakowskie księgarnie do kontaktu w sprawie programu lojalnościowego. Projekt zakłada kolektywne wypracowanie oferty skierowanej do czytelników dokonujących zakupów w lokalnych księgarniach i antykwariatach.

Działania w ramach programu KMLU mają na celu promocję czytelnictwa, której istotnym elementem jest wzmacnianie rynku księgarskiego i obiegu dóbr kultury. Dlatego jednym z priorytetów KMLU jest wspieranie krakowskich księgarń niezależnych i antykwariatów, które są przecież nie tylko sklepami z książkami, ale często ośrodkami kultury integrującymi lokalną społeczność.

Tego typu działania, odbywające się w porozumieniu z księgarzami i antykwariuszami, są istotne zwłaszcza w świetle doniesień o kolejnych księgarniach w zastraszającym tempie znikających z mapy Polski.

– Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o zamknięciu kolejnej małej księgarni, która nie wytrzymała konkurencji ze strony dużych sieci sprzedających literaturę. Uważamy, że trzeba zatrzymać ten proces, dlatego wspieramy starania środowiska w walce o jednolitą cenę książki – przekonuje Urszula Chwalba, kuratorka programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Kraków – tutaj zaczynają się książki

KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNECSO, przygotował także niespodziankę dla mieszkańców i miłośników Krakowa – część zaprzyjaźnionych partnerów z grona Miast Literatury UNESCO poprosiło swoich twórców o napisanie pierwszego zdania potencjalnych książek, których akcja zaczynałaby się w naszym mieście. Pisarze ze Lwowa, Manchesteru, Mediolanu i nowozelandzkiego Dunedin mieli za zadanie stworzyć zalążki utworów zainspirowanych stolicą Małopolski. Z efektami tej zabawy zapoznamy się w ciągu najbliższych dni na profilu KMLU na Facebooku. Czytelniczki i czytelnicy, którzy także chcieliby zaproponować pierwsze zdania nieistniejących utworów dziejących się w Krakowie, mogą zamieszczać je w komentarzach do facebookowych postów. Więcej informacji na miastoliteratury.pl.

Święto książki w bibliotekach i księgarniach

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich włącza się także Biblioteka Kraków. W wybranych filiach 23 kwietnia czytelniczki i czytelnicy pożyczający książki otrzymują własnoręcznie wykonane przez pracowniczki i pracowników róże – symbol dzisiejszego święta. Z kolei Biblioteka Jagiellońska zaprasza na spotkanie z tłumaczem Aleksandrem Gomolą, wykład Radosława Nowakowskiego oraz autorskie oprowadzanie po wystawie „Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”.

Święto przypadające 23 kwietnia to także doskonała okazja na wizytę w księgarni, które dla kupujących książki przygotowały niespodzianki – takie jak na przykład spotkania z twórcami − z pisarzem Maciejem Jakubowiakiem i pisarką Barbarą Sadurską w księgarni Karakter. Dodatkowe informacje o propozycjach poszczególnych księgarni można znaleźć na ich profilach w mediach społecznościowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-23
Data aktualizacji: 2024-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź