Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Licznik śladu wodnego na Dzień Ziemi

Pokaże, ile wody zużywa przeciętny Polak, gotując, pijąc, kąpiąc się, a także konsumując produkty, do których stworzenia potrzebna jest woda. Licznik śladu wodnego, bo o nim mowa, został uruchomiony na elewacji TAURON Areny Kraków. Jego pojawienie się jest związane z przypadającym, 22 kwietnia, Międzynarodowym Dniem Ziemi. Licznik będzie się włączał codziennie o godzinie 20.00.

Fot. Materiały Fundacji Green Festival, fot. Robert Słuszniak

W symbolicznej inauguracji instalacji licznika wzięli udział: zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, prezes Wodociągów Miasta Krakowa Piotr Ziętara, prezes Fundacji Green Festival Grzegorz Dukielski oraz dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski.

– Mam nadzieję, że pojawienie się licznika na elewacji TAURON Areny Kraków pomoże nam wszystkim uświadomić sobie, jak dużo zużywamy wody i jaki ma to wpływ na naszą planetę. Aby zapobiec katastrofie klimatycznej, musimy intensywnie działać na wielu obszarach, w tym także w zakresie edukacji przyrodniczej. Liczę więc, że ta instalacja będzie impulsem dla krakowian do wprowadzenia przyjaznych planecie zmian w swoim codziennym życiu, szczególnie do bardziej rozsądnego korzystania z wody – podkreślił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Dostęp do czystej, pitnej wody jest podstawowym prawem człowieka. Niestety dewastacja środowiska, rabunkowa gospodarka oraz wzrost średnich temperatur na Ziemi powodują zmniejszanie zasobów dostępnej wody pitnej, a w konsekwencji mogą doprowadzić do konfliktów zbrojnych. Pomimo tego, że zasoby wody na Ziemi są stałe, to jej dostępność w formie wody słodkiej z roku na rok staje coś coraz trudniejsza. Widzimy to również w Polsce, kiedy w okresie letnim spada ciśnienie w kranach, a w niektórych miastach występują przerwy w jej dostawie. Przeciętny Polak zużywa pośrednio 3900 litrów wody dziennie. Czy to dużo, czy mało? Licznik śladu wodnego pokazuje, w jaki sposób konsumujemy wodę, jaki jest koszt jej uzdatnienia, jak duże emisje CO2 to powoduje, jakie są największe przyczyny zużywania wody i co możemy zrobić, aby korzystać z wody w sposób zrównoważony.

Licznik śladu wodnego na elewacji TAURON Areny Kraków to kontynuacja projektu zainaugurowanego w roku 2021 w formie licznika emisji CO2, licznika ginących gatunków (rok 2022) oraz licznika wylesiania (rok 2023). Tym razem uwypuklony jest kolejny istotny problem środowiskowy, jakim jest dostęp do słodkiej, pitnej wody. Licznik pokazuje, ile wody zużywa przeciętny Polak w sposób bezpośredni (pijąc, gotując, kąpiąc się), a ile w sposób pośredni konsumując produkty, do których wytworzenia konieczna jest woda (żywność, artykuły przemysłowe, nawadnianie pól, czy rafinacja ropy naftowej).

Inauguracja 19 kwietnia było też okazją do przedstawienia programu festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival, którego tegoroczna, siódma edycja odbędzie się w dniach 12–18 sierpnia w Krakowie. Widzowie przez 7 festiwalowych dni będą mogli zobaczyć najlepsze polskie i światowe produkcje mówiące o problemach środowiskowych.

W tym roku dla pokazy będą się odbywać w czterech plenerowych kinach:

  • Kino Centralne We Love Cinema (bulwar Czerwieński, na wysokości ulicy Koletek)
  • Kino Kameralne (bulwar Czerwieński na wysokości kortów Nadwiślan)
  • Kino dla Dzieci InPost (bulwar Czerwieński, na wysokości ulicy Smoczej)
  • Kino Galerii Krakowskiej na placu Nowaka Jeziorańskiego.

Wśród filmów, jakie zobaczymy, znajdują się produkcje nagrodzone na festiwalach Sundance, Cannes i Berlinale: „Czekając na przypływ” Sarvnika Kaura, „White plastic sky” Tibora Banoczki, Sarolta Szabo czy „Czas na atom” Oliviera Stone’a. W konkursie zobaczymy też liczną reprezentacje polskich filmów, a także repertuar przygotowany specjalnie dla najmłodszych widzów.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Green Festival, UN Global Compact Network Poland.

Więcej na temat festiwalu na greenfestival.pl.

3o8_gala.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego Bogusław Świerzowski/krakow.pl
ij-vstig.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego Bogusław Świerzowski/krakow.pl
ismtfdlw.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego Bogusław Świerzowski/krakow.pl
xfvvvu_g.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego Bogusław Świerzowski/krakow.pl
3o8_gala.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
ij-vstig.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
ismtfdlw.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
xfvvvu_g.jpeg-Symboliczne uruchomienie licznika śladu wodnego
pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-19
Data aktualizacji: 2024-04-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź