Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Czuj, czuj, odczuwaj”, czyli Cracow Art Week Krakers

Cracow Art Week Krakers powrócił, by do dziś, 26 kwietnia ponownie zająć przestrzenie krakowskich galerii sztuki, pracowni, a także nietypowych lokacji publicznych i prywatnych.

Fot. materiały prasowe

XIII edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Czuj, czuj, odczuwaj”. Jest ono trawestacją słynnego harcerskiego zawołania. Nie jest to jak w pierwowzorze fraza wykrzyknikowa, lecz zachęta do zanurzenia się w sobie, pogłębienia odczuć oraz skupienia na emocjach. Coraz większą wagę przykłada się zarówno do psychologicznej warstwy dzieł sztuki, jak i do kondycji psychicznej samych twórców.

Artyści wychodzą poza problematykę sztuki, następuje psychologizacja twórczości. Współcześni artyści dbają o swój dobrostan i równowagę emocjonalną, korzystają z psychoterapii i dzięki temu są bardziej świadomi, pewni swoich celów. Dla osób biorących udział w Cracow Art Week również istotne są takie pojęcia i wartości takie jak opieka, troska, uważność. Widoczne są na przykład pozytywne skutki oddziaływania sztuki na odbiorców wykorzystywane w arteterapii.

Pełny program jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia cracowartweek.pl.

Program główny składa się z blisko 60 wydarzeń. W sekcji „Miasto” obecne są uznane galerie i miejsca z wieloletnią tradycją. Shefter Gallery prezentuje „Nieznośną melancholię detalu albo niezadomowienie” Aleksandry Młynarczyk-Gemzy, czyli filozoficzny traktat o DOMU „napisany” za pomocą fotografii, wideo oraz aranżacji przestrzeni. W przestrzeni galeryjnej i pracowniach Składu Solnego ma miejsce aż sześć wystaw, a także instalacja przestrzenna i performans audiowizualny. Szczególnie warte uwagi są też dwie wystawy „Odczuwaj!” w Galerii Podbrzezie oraz „Przesilenie” w przestrzeni dawnego gmachu Poczty Głównej.

Flagową częścią wydarzenia jest rozstrzygana w drodze konkursu sekcja „Laboratorium”. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się między innymi artystyczna interwencja Juliusza Kosina w pracowni Mariana Kruczka oraz wystawa „Open Space” Szkoły Filmowej w Łodzi, której towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz spotkania autorskie. Do zwycięskich projektów zaliczono również performans Fanni Malinovskiej „Wszyscy zostaliśmy zapaleni pragnieniem szczęśliwego życia” w Goethe-Institut, a w ramach wystawy „Uwielbiam stacje benzynowe nocą" emocje i lęki artystów wyrażone zostaną poprzez estetykę VR.

W tym roku rekordowo silna jest reprezentacja artystów spoza granic miasta, jak i kraju. Galeria Szaber gości grupę artystyczną z Wrocławia – „Bezimienny z Kościoła Nihilistów” odkryje siłę rytuałów oraz odwieczną potrzebę doznań metafizycznych. Art Agenda Nova zaprasza na „Dummy” Heleny Parys, pierwszą wystawę indywidualną artystki na co dzień mieszkającej i studiującej w Antwerpii. C U AT SADKA pokaże „Curara de Carrera”, rezultaty wspólnej pracy trzech przestrzeni projektowych powstałe wspólnie z +DEDE (Berlin) i DOC (Paryż). W kolekcji Muzeum Etnograficznego zobaczymy „Chromofilię” – twórcze interwencje szóstki artystów z Polski, Portugalii i Holandii. W UFO Art Gallery odbędzie się natomiast wydarzenie specjalne towarzyszące wystawie Michaela Bibera.

Na osobną uwagę zasługują też wydarzenia specjalnie przygotowane pod tegoroczną edycję Cracow Art Week. Fundacja A Sztuka? prezentuje w przestrzeni Parku im. Henryka Jordana instalację partycypacyjną „Czujny Alfabet” w której może wziąć udział każdy bez względu na wiek. W związku z 20. rocznicą śmierci Jerzego Dudy-Gracza zorganizowane zostanie oprowadzanie po jego stałej galerii autorskiej mieszczącej się w Nowohuckim Centrum Kultury, a poprowadzi je córka artysty Agata Duda-Gracz. Nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów graficznych „Czuję zwierzę” w Pracowni RG29. Ponadto w ramach programu towarzyszącego uczestnicy mogą wziąć udział w dedykowanych oprowadzaniach w instytucjach kultury, spacerach szlakiem krakowskich galerii i dzielnic w ramach cyklu „Kultour”, spotkaniach autorskich, warsztatach sensorycznych czy pokazach animacji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-17
Data aktualizacji: 2024-04-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź