Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie Noce rozpoczęły się w kinach studyjnych

Nocą Kin Studyjnych rozpoczęła się tegoroczna edycja Krakowskich Nocy. Cykl, który trwa od kwietnia do października, to okazja do spotkań z krakowską kulturą organizowanych w formie wieczornych wydarzeń. Tradycyjnie jako pierwsza odbywa się Noc Kin Studyjnych, a następnie Noc Muzeów, Teatrów, Tańca, Jazzu, Cracovia Sacra i Poezji.

Fot. materiały prasowe

Krakowskie Noce to cykl wydarzeń kulturalnych, które każdego roku przyciągają liczne grono mieszkańców i osób odwiedzających miasto. To popularyzacja uczestnictwa w kulturze, promocja dziedzictwa oraz potencjału twórczego. Projekt składa się z siedmiu odsłon, które bardzo mocno wpisały się w kulturalny kalendarz Krakowa: Noc Muzeów (odbywa się od dwóch dekad – od 2004 r.), Noc Teatrów i Noc Jazzu (od 2007 r.), Noc „Cracovia Sacra” (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.) Noc Tańca (od 2018 r.) oraz „najmłodsza” Noc Kin Studyjnych – organizowana od 2020 r.

Program każdej nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego bądź prezentujący premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego. Noce mają stałe grono fanów i każdego roku przyciągają tysiące krakowian i gości – w ubiegłorocznej edycji cyklu wzięło udział około 200 tys. osób, a sam projekt w plebiscycie portalu Love Kraków został uznany za wydarzenie roku 2023.

Z propozycji krakowskich kin studyjnych można było skorzystać 20 kwietnia. Co przygotowały Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks?

Nocą Kin Studyjnych rozpoczęliśmy tegoroczny cykl Krakowskie Noce. Na sobotę, 20 kwietnia specjalną ofertę przygotowały krakowskie kina, a w kolejnych miesiącach zaprosimy również do muzeów, teatrów, księgarń, klubów, na miejskie place, do domów kultury, kościołów, a nawet w miejsca na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Wszędzie tam, gdzie odbędą się specjalnie przygotowane przez miasto we współpracy z partnerami projekcje, pokazy, spektakle, spotkania, warsztaty, wystawy, koncerty i różne ciekawe wydarzenia cyklu Krakowskie Noce 2024 – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Noc Kin Studyjnych inauguruje tegoroczny cykl

Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks − wszystkie krakowskie kina studyjne wspólnie świętowały 5. Noc Kin Studyjnych.

Paradox zaproponował wielowymiarową refleksję nad sztuką filmową i magią kina. Mogliśmy towarzyszyć Sammy’emu Fabelmanowi alter ego Stevena Spielberga w trudach dorastania i początku fascynacji medium filmowym oraz irańskiemu reżyserowi w zdalnym zarządzaniu ekipą filmową spoza granic totalitarnego państwa. Można było poczuć, że kino Empire mogłoby być także naszą przystanią. Paradox zaproponował też plenerowy pokaz „Kino w ogrodzie” podczas którego można było przeżyć gorycz po stracie przyjaciela i wielkiego aktora oraz spoglądać na środowisko filmowe w bardzo osobistym filmie Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”.

Kameralne Mikro świętuje Rok Gombrowicza „Pornografią”, a Agrafka urodziny Jerzego Stuhra, na których „Wodzirejem” oraz „Amatorem” kina był sam Profesor. W Sfinksie skapitulowaliśmy przed irlandzką inwazją − wspaniałych aktorów. Na ekranach w Nowej Hucie zagoszczą m.in. Collin Farrel, Jessie Buckley, Paul Mescal i Cillian Murphy.

W kinie Kijów czekały na nas „Hity Krakowskiego Festiwalu Filmowego” o których opowiedział dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. W Kinie Pod Baranami odbyły się dwa wyjątkowe pokazy filmów Wima Wendersa „Niebo nad Berlinem”. Mogliśmy je podziwiać podziwiać z projektora 35 mm, a hołd złożony choreografce Pinie Bausch obejrzeliśmy w 3D. Reżyser czekał ponad 20 lat aż technologia kinowa dojrzeje do jego wizji i pozwoli przestawić widzom ten niezwykły dokument w zamierzony sposób.

W repertuarze przygotowanym przez podgórską Kikę znaleźliśmy obrazy prezentujące różne oblicza kina studyjnego, w tym propozycje dla dzieci w wieku od 4 lat. Na najmłodszych czekało spotkanie z przygodami Baltazara Gąbki, Smoka Wawelskiego, Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka oraz Don Pedra − szpiega z Krainy Deszcowców, karramba!

20 kwietnia, w godz. 10.00–14.30 odbyła się także Kinowa Gra Miejska organizowana przez Fundację Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison prowadzącą kina Agrafka i Kika we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Józefitów. Uczestnicy podróżowali śladami krakowskich kin studyjnych. A o godz. 12.00 w pałacu Potockich rozpoczął się organizowany przez Kino Pod Baranami panel dyskusyjny − rozmowa o zmieniających się sposobach prezentacji filmów w kinach i o wpływie tych zmian na rozwój kin studyjnych. Wziął w niej udział filmoznawca Iwo Sulka i specjalista od nowych technologii w kinie Krzysztof Bojakowski (firma Kinekspert). Spotkanie poprowadził Maciej Gil – historyk kina i badacz dziejów kultury filmowej.

Szczegółowy program 5. Nocy Kin Studyjnych znajduje się na stronie krakowskienoce.pl. Bezpłatne wejściówki na poszczególne seanse można było odbierać w kasach poszczególnych kin od 12 kwietnia.

 

Terminy tegorocznych Krakowskich Nocy

Terminy pozostałych Krakowskich Nocy przedstawiają się następująco:

  • Noc Muzeów: 17 maja
  • Noc Tańca: 8 czerwca
  • Noc Teatrów: 15 czerwca
  • Noc Jazzu: 13 lipca
  • Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia
  • Noc Poezji: 11–13 października.

Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne Noce we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć program Krakowskich Nocy, zapraszamy na stronę krakowskienoce.pl, gdzie można znaleźć szczegóły o poszczególnych odsłonach cyklu oraz informacje o aktualnie trwających naborach propozycji do programu poszczególnych odsłon.

Zachęcamy też do śledzenia profilu Krakowskich Nocy na Facebooku i Instagramie.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-10
Data aktualizacji: 2024-04-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź