Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zapraszamy w kwietniu do MIT

W MIT można spędzić czas rodzinnie, dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy na warsztatach dla dzieci i dorosłych. Zajęcia wprowadzą w tematy inżynierii miasta. Wykonywane samodzielnie doświadczenia tłumaczą świat techniki i sprawiają, że zasady fizyki są łatwiejsze do zrozumienia.

Fot. Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Każdy miesiąc to jedne zajęcia z cyklu:

  • Warsztaty modelarskie

Zbudujemy wspólnie drewniane pojazdy i poznamy ciekawostki na ich temat. Przy okazji poćwiczycie wyobraźnię przestrzenną, umiejętności manualne, a także cierpliwość.

  • Poznajemy maszyny proste

Czym są maszyny proste? Do czego służą? Gdzie można je spotkać? Odpowiedź brzmi: wszędzie! A najlepiej poznacie je, obserwując ich działanie na modelu edukacyjnym. Na zajęciach udowodnimy, że konstrukcje maszyn prostych możecie znaleźć w otaczającym świecie, także w wielu domowych sprzętach.

  • Jak to działa?

Zajęcia przeniosą Was w świat młodych konstruktorów i inżynierów. Wyjaśnimy, w jaki sposób działają przedmioty, takie jak dzwonek do drzwi, skrzynia biegów, piec kaflowy czy teleskop. To warto wiedzieć!

  • Warsztaty drukarskie

Pokażemy zaczarowany świat zabytkowej drukarni. Kto jeszcze pamięta jak dawniej składano druki? Wyjaśnimy czym jest barwienie materiałów, sitodruk czy projektowanie. Oprócz teorii będzie też praktyka! Uczestnicy samodzielnie wykorzystają techniki drukarskie.

Terminy i tematy zajęć w kwietniu:

  • 20 kwietnia, godz. 14.00

Z cyklu Poznajemy maszyny proste: Waga – dźwignia

Najbardziej znanym przykładem dźwigni dwustronnej jest waga. Każdy z nas choć raz w życiu miał z nią do czynienia. Ale czy wiecie jak dokładnie działa i z jakich elementów się składa? Na zajęciach stworzymy prostą wagę szalkową na bazie dwustronnej dźwigni. Zajęcia dla dzieci od 8 lat do 14 lat.

  • 21 kwietnia, godz. 14.00

Z cyklu Sekrety drukarstwa: Drukowanie sublimacyjne

Czy jest druk sublimacyjny? Jak wykonać nadruk na materiale? Czym jest obraz lustrzany? Na te i inne pytania odpowiemy na zajęciach. Nie zabraknie też praktyki. Uczestnicy zaprojektują nadruk, który potem umieszczą na przygotowanym materiale. Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat.


Każdy bilet na zajęcia edukacyjne uprawnia do zwiedzania wystawy stałej „Miasto. Technoczułość”.

Po zakończeniu zajęć można na wystawie w Strefie LAB kontynuować przeprowadzanie doświadczeń na stanowiskach i zapoznać się z jednostkami układu SI. Albo przypomnieć sobie ulubione fragmenty z całej ekspozycji lub uważniej przyjrzeć się któremuś z 600 zabytków techniki. Wśród nich są między innymi pierwsze pralki, odkurzacze, radia, telewizory, maszyny do pisania, komputery, zabytkowe samochody czy tramwaje.

Wystawa pokazuje, jak kiedyś żyło się w mieście. Jej odwiedzanie to znakomita propozycja na rodzinne spędzanie czasu. Ułatwia zrozumienie zmian w otaczającym nas świecie. Tworzy wspólne tematy rozmów i łączy pokolenia.

Więcej informacji na stronie www.mit.krakow.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-03
Data aktualizacji: 2024-04-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź