Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pijarskie spotkania ze sztuką: Caravaggio − dotykając Zmartwychwstałego

Dziś, w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 16.00 w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2 odbędą się kolejne Pijarskie spotkania ze sztuką – tym razem poświęcone obrazom, których autorem jest Caravaggio.

Zestawienie ze sobą biblijnego doświadczenia Zmartwychwstałego i osoby Caravaggia, człowieka choć utalentowanego to pozostającego w okowach swej porywczej natury, nad którą nie potrafił lub nie chciał zapanować, daje niezwykłe możliwości zrozumienia tego, czym jest Zmartwychwstanie Chrystusa.

− Zmartwychwstanie to przede wszystkim wyzwolenie od pętającej niewoli śmierci, od strachu i naszej ludzkiej natury, nie przekreślając naszej cielesności, ale ją udoskonalając. Być może dlatego Caravaggio tak często do tego paschalnego wydarzenia nawiązywał w swojej twórczości. Zapraszamy na kolejną artystyczną podróż: tym razem po dziełach malarskich Michelangelo Merissiego znanego jako Caravaggio, a zwłaszcza w głąb trzech jego obrazów: Złożenie do Grobu, Niewierny Tomasz i Wieczerza w Emaus – zapraszają organizatorzy spotkania.

Wykład wygłosi o. Eugeniusz Grzywacz SP. W drugiej części Mateusz Zubik, utalentowany młody pianista odznaczający się wyjątkową inteligencją i muzykalnością, zagra koncert fortepianowy, a w nim utwory Leoša Janáčka –mFrydecka Panna Maria i sonatę Z ulicy 1.X.1905 oraz Franciszka Schuberta Drei Klavierstücke D. 946.

Wstęp wolny.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-02
Data aktualizacji: 2024-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź