Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Kariera kobiet” – podsumowanie wydarzenia

29 lutego, w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie Space odbyło się wydarzenie „Kariera Kobiet”, które zostało zorganizowane wspólnie przez Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Wydarzenie skierowane było do wszystkich kobiet – zarówno tych aktywnych zawodowo, które pracują lub prowadzą działalność gospodarczą, ale także tych, które poszukują pracy lub zastanawiają się nad zmianą swojej ścieżki zawodowej.

Fot. Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK

Podczas wydarzenia zastępca dyrektora Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Wojciech Łaptaś przywitał wszystkich zgromadzonych gości oraz przedstawił w paru słowach informacje nt. powstania i celów Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22.

Oficjalne otwarcie rozpoczęła pełnomocniczka ds. polityki równościowej Nina Gabryś-Janowska, która wprowadziła kobiety w swój autorski projekt #krakowianki, którego celem jest zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażenia w aspekcie społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym. W ramach „krakowianek" realizowane są liczne działania, wśród nich: ustanowienie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych krakowianek, program wzmacniania kobiet na rynku pracy „Przedsiębiorcze krakowianki”, kampania wspierająca sportsmenki „Mistrzynie”, organizacja „Miesiąca Krakowianek” oraz stworzenie szlaku turystycznego poświęconego bohaterkom miasta.

Kolejną panelistką występującą w trakcie uroczystego otwarcia była Barbara Man z Fundacji Mamo Pracuj, która inspirowała i zachęcała kobiety do śmiałego wkraczania na ściekę przedsiębiorczości. Przytoczyła także dane z raportu „Badanie sytuacji zawodowej kobiet” z 2022 roku, z którego wynika, że  blisko połowa badanych myśli o przebranżowieniu lub zmianie ścieżki zawodowej, a jedną z możliwych dróg jest założenie własnego biznesu. „Weź ster we własne ręce – obierz kierunek – osiągnij cel”, w tych krótkich słowach podsumować można wystąpienie przygotowane przez Barbarę Man, która udowodniła uczestniczkom, że prawdziwa zmiana zaczyna się od momentu samego pomysłu o niej, a odwaga i wiara we własne możliwości są najważniejsze w realizacji wyznaczonych celów. Na koniec wystąpienia zaprosiła uczestniczki wydarzenia na kolejną, już trzecią edycję programu „Przedsiębiorcze krakowianki”, który zostanie zainaugurowany w drugiej połowie marca.

Trzeci panel „Pierwsza firma. Krok po kroku” poprowadził Bartosz Dasios z Punktu Obsługi Przedsiębiorcy w Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, a dotyczył on założenia własnego biznesu. Kobiety uczestniczące w panel  mogły się dowiedzieć kto może prowadzić działalność nierejestrowa, jak wygląda procedura otwierania jednoosobowej działalności gospodarczej w Krakowie, wyjaśnił jak zarejestrować firmę bez wychodzenia z domu, a także jak zrobić to osobiście w urzędzie. Poinformował również, jak uzyskać profil zaufany, niezbędny do elektronicznego załatwiania spraw urzędowych. Na szkoleniu poruszane zostały również tematy związane z możliwością uzyskania wsparcia finansowego na otwarcie firmy oraz o obowiązkach wobec ZUS, czy Urzędu Skarbowego. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-01
Data aktualizacji: 2024-03-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź