Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Retencja wodna – klucz do zachowania równowagi przyrodniczej

Zmiana klimatu stanowi jedno z głównych zagrożeń środowiskowych, ekonomicznych i społecznych. Z roku na rok skutki tej zmiany są coraz bardziej widoczne i odczuwalne dla każdego z nas. Wieloletnie obserwacje wykazują, że na całym świecie dochodzi do wzrostu globalnych średnich temperatur powietrza i oceanów, podnoszenia się poziomu mórz, powodzi, suszy czy gwałtownych opadów.

Kawiarnia z widokiem na Park Zakrzówek
Fot. materiały prasowe ZZM

W Polsce pora suszy wydłuża się z roku na rok w wyniku występowania wysokich temperatur, zmniejszenia wilgotności powietrza oraz niewielkiej ilości opadów. Jednym ze sposobów walki z suszą jest zwiększenie retencji wody czyli zdolności do zatrzymywania i magazynowania wody w środowisku przez określony czas. W Polsce obecnie zatrzymywanych jest jedynie 6,5% wód odpływowych, a pozostała część spływa do Bałtyku.

Wyróżniamy 3 rodzaje retencji wody:

  • Mikroretencja polega na zagospodarowaniu wód deszczowych bezpośrednio w miejscu wystąpienia opadu. Przykładami są: podziemne i nadziemne zbiorniki na wody opadowe i roztopowe oraz ogrody deszczowe.
  • Mała retencja to magazynowanie wody w zbiorniku o pojemności do 5 mln m3. Przykładami mogą być: mokradła, oczka wodne oraz stawy.
  • Duża retencja to magazynowanie wody w zbiornikach o pojemności większej niż 5 mln m3 (w sztucznych jeziorach, tamach i dużych zbiornikach retencyjnych).

Prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi daje wiele korzyści m.in. zwiększa ilość wody dostępnej dla roślin, a to pozytywnie wpływa na ich wzrost i wydajność, ogranicza erozję gleby, ponieważ zatrzymuje wodę i nie dopuszcza do wypłukiwania składników odżywczych z gleby, zmniejsza ryzyko powodzi i lokalnych podtopień poprzez zatrzymanie nadmiarowej wody, poprawia jakość wody oraz pomaga odbudować i chronić tereny bagienne, które są ważne dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

W ulotce którą w formacie pdf można pobrać tutaj znajdują się informacje dotyczące zalet i sposobów retencji wody oraz wskazówki, gdzie szukać źródeł finansowania inwestycji w błękitno-zieloną infrastrukturę.

Ulotka retencja cz.1

Materiał powstał w ramach LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005), który jest finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-26
Data aktualizacji: 2024-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź