Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto przewodników – dziś bezpłatne spacery po Krakowie

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji w dziś, 24 lutego, będzie można wziąć udział w bezpłatnych spacerach po Krakowie.

ul. św. Jana, Muzeum Czartoryskich
Fot. Ela Marchewka

Dzień Przewodnika Turystycznego był nie tylko okazją do promowania wiedzy o Krakowie. To również przypomnienie, jak istotną rolę odgrywają przewodnicy w kształtowaniu wizerunku miasta i regionu, a także wzmacnianiu świadomości lokalnej społeczności.

Jak co roku, krakowscy przewodnicy z okazji swojego święta zachęcają do udziału w bezpłatnych spacerach i zwiedzaniu miasta. Dziś, 24 lutego, Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie zaprasza na wycieczki:

  • Spacer po Rynku Głównym i kościele Mariackim – ciekawostki i tajemnice. Spotkanie o godz. 11.00 przy placu Mariackim (przed pomnikiem Żaka)
  • Zwiedzanie siedziby Arcybractwa Miłosierdzia. Spotkanie i oprowadzanie o godz. 11.00 i 12.00. Miejsce zbiórki: ul. Sienna 5
  • Oprowadzanie po forcie w Jugowicach – spotkanie w forcie o godz. 10.15 oraz 10.30.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Szczegóły na stronie Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został zainicjowany pod koniec lat 80. XX wieku przez ówczesną prezes Światowej Organizacji Przewodników Turystycznych, Titinę Loizides. Od tej pory jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata.


Warto także wspomnieć, że w 2024 roku przypada 35. rocznica powstania Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie. Stowarzyszenie było pierwszym w Polsce i do dziś działa na zasadzie non profit. Organizuje szkolenia, wykłady i wycieczki szkoleniowe po Krakowie, Polsce oraz Europie. Stowarzyszenie liczy ponad stu członków, oprowadzających turystów w 16 językach. Wielu z nich należy do organizacji nieprzerwanie od 1989 r. Wśród najbardziej zasłużonych, należy wymienić nestorkę krakowskich przewodników Amelię Dunin (1928-2021), która zawsze chętnie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem.

Jednocześnie 2024 rok to 10. rocznica założenia pierwszej w Polsce Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich. Federacja powstała w odpowiedzi na deregulację zawodu przewodnika, przeprowadzoną w 2014 r. Za cel stawia sobie dbać o wysoki poziom świadczonych usług przewodnickich. Dziś do federacji należy sześć stowarzyszeń przewodnickim, które zrzeszają ponad 660 przewodników posiadających uprawnienia potwierdzone kursem i wieńczącym go trzydniowym egzaminem.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-21
Data aktualizacji: 2024-02-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź