Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa konkurs dla młodych kompozytorów

Napisać własną muzykę do fragmentu filmu „Chłopi” – oto wyzwanie, przed jakim staną uczestnicy 12. edycji FMF Young Talent Award. Międzynarodowy konkurs jest dla młodych kompozytorów szansą, by zyskać uznanie branży muzycznej i filmowej, ale też szerokiej publiczności. Zwycięski utwór usłyszymy na żywo w maju podczas 17. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Fot. Borys Słuszniak

Krakowski FMF należy do najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. Gościli na nim najwybitniejsi kompozytorzy naszych czasów, w tym nagrodzeni Oscarem: Volker Bertelmann, Alexandre Desplat, Elliot Goldenthal, Jan A.P. Kaczmarek, Dario Marianelli, Steven Price, Howard Shore i Hans Zimmer. Ważną częścią festiwalu jest konkurs FMF Young Talent Award, który kieruje uwagę branży i szerokiej publiczności na uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad siedmiuset twórców z kilkudziesięciu krajów, a laureaci z sukcesem działają w branży muzyki do filmów, seriali i gier wideo.

Zadaniem, przed jakim staną uczestnicy 12. edycji konkursu, jest przygotowanie własnej kompozycji do fragmentu filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Fabuła opiera się na powieści Władysława Stanisława Reymonta, którą sto lat temu uhonorowano literacką Nagrodą Nobla. Obszerny, czterotomowy utwór został doceniony przez Akademię Szwedzką za wielowymiarowy opis życia mazowieckiej wsi na przełomie XIX i XX wieku.

Adaptacja filmowa „Chłopów”, która miała premierę w 2023 roku, eksponuje między innymi wątki rodzinnego konfliktu i nierówności społecznych, ale też prezentuje bliskie relacje mieszkańców wsi z przyrodą. Produkcję wyróżnia szczególne połączenie filmu aktorskiego z animacją. Każda z około 40 tys. klatek zarejestrowanych na planie została następnie namalowana farbami olejnymi, w estetyce inspirowanej malarstwem z czasów Reymonta.

Niezwykle ważną rolę w filmie „Chłopi” odgrywa ścieżka dźwiękowa łącząca tradycyjne słowiańskie brzmienia z muzyką transową i klasyczną. Jej twórcami są Łukasz „L.U.C.” Rostkowski – kompozytor, producent, wokalista i autor tekstów – oraz muzycy big bandu Rebel Babel Film Orchestra. W nagraniach wzięli udział wykonawcy od lat czerpiący z muzyki ludowej, jak Maria Pomianowska, Laboratorium Pieśni, Sutari, Dagadana, Tęgie Chłopy i Chór Vyrij, a także cenione postaci muzyki rozrywkowej – wśród nich Kayah, Julia Wieniawa, Ralph Kaminski, Apolonia Nowak, Kwiat Jabłoni i Bela Komoszyńska.

– Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, jakie zadanie postawić przed uczestnikami FMF Young Talent Award w tym roku, uznaliśmy, że warto poznać nowe sposoby muzycznego odczytywania filmu „Chłopi” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. – Wyrazista ścieżka dźwiękowa, której fragmenty dorównywały popularnością najgorętszym hitom ostatniego sezonu, jest w tym wypadku poważnym wyzwaniem. Zależy nam bowiem nie tyle na powielaniu zastosowanych już rozwiązań, ale na znalezieniu oryginalnego, indywidualnego klucza do zaproponowanych scen. Międzynarodowe jury będzie poszukiwać nowych, niekonwencjonalnych form zilustrowania dzieła, które było polskim kandydatem do Oscara w wielu kategoriach, także w dziedzinie muzyki filmowej – dodaje Piaskowski.

Prace oceni międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą zarówno kompozytorzy, jak i wykonawcy oraz inne osoby związane z branżą muzyki filmowej. Obradom przewodniczyć będzie Miriam Cutler – nominowana do nagrody Emmy kompozytorka specjalizująca się w filmach dokumentalnych, a równocześnie producentka, edukatorka i współzałożycielka Alliance for Women Film Composers. Prace młodych kompozytorów będzie oceniał także Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

Spośród uczestników konkursu zostaną wyłonieni laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Zwyciężczyni lub zwycięzca otrzyma statuetkę FMF Young Talent Award oraz możliwość wykonania swojego utworu na żywo podczas 17. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który odbędzie się w dniach 22–26 maja 2024 roku. Ponadto dwanaścioro autorów najlepszych prac weźmie udział w prestiżowych warsztatach dla młodych kompozytorów, prowadzonych przez specjalistów z branży muzyki filmowej w dniach 19–22 maja w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W tym roku tematem przewodnim będzie współpraca między reżyserem a kompozytorem. Uczestnicy warsztatów otrzymają możliwość nagrania swoich kompozycji podczas profesjonalnej sesji nagraniowej.

W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 35 lat. Zgłoszenia są przyjmowane do dziś, 29 lutego. Kompozycję konkursową należy przedstawić do 5 marca. Finaliści zostaną ogłoszeni 28 marca.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic. Program wydarzenia zostanie ogłoszony wkrótce.

Jak wziąć udział w konkursie?

Zasady ogólne:

  • Konkurs adresowany jest do osób między 18. a 35. rokiem życia (urodzonych po 31 grudnia 1988 roku), które w momencie zgłoszenia są pełnoletnie.
  • Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie.
  • W konkursie nie mogą brać udziału zwycięzcy poprzednich edycji oraz laureaci drugiego i trzeciego miejsca konkursu FMF Young Talent Award 2023.

Zgłoszenie krok po kroku

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

2. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia otrzymasz:

  • adres internetowy, z którego pobierzesz fragment filmu na potrzeby wykonania zadania
  • skład orkiestry
  • link do dysku, na który należy wgrać pracę
  • przyporządkowany indywidualny numer zgłoszenia

3. Skomponowany utwór oznacz otrzymanym numerem zgłoszenia.

4. Wgraj na dysk pracę o nazwie identycznej z numerem zgłoszenia w formacie ZIP lub RAR (np. 123.zip). Zgłoszenie powinno zawierać dwa pliki:

  • partyturę w formacie PDF (123.pdf)
  • plik audio-wideo w formacie MP4 lub QuickTime (123.mp4, 123.mov lub 123.m4v)

5. Informację o przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszenia otrzymasz drogą elektroniczną na podany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail.

Regulamin konkursu FMF Young Talent Award i kryteria oceny prac.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-30
Data aktualizacji: 2024-02-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź