Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ferie w instytucjach kultury

Warsztaty, półkolonie, spektakle, spotkania, spacery tematyczne, oprowadzania, wspólne zabawy – na czas rozpoczynających się ferii krakowskie instytucje kultury, jak co roku, przygotowały bogatą ofertę pełną propozycji zwłaszcza dla młodszych krakowian. Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić w mieście czas wolny od zajęć szkolnych. Przybliżamy wybrane punkty.

Fot. pexels.com

Centra kultury

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na dwa tygodnie wypełnione atrakcjami – w programie teatralny festiwal, plenerowe lodowisko, artystyczne warsztaty i rekreacyjne zajęcia. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych – tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty lub odkryć „co im w duszy gra”. Do NCK w związku z Festiwalem Teatrów dla Dzieci (10–25 lutego) przyjedzie kilkanaście spektakli teatralnych z całej Polski. Bajkowa klasyka, ale też repertuarowe nowości – dla najnajów, dzieci, rodziców i opiekunów. Ten teatralny maraton dla wielbicieli sztuki scenicznej wzbogacony jest o interaktywne wystawy, warsztaty rękodzieła i teatru cieni. W trakcie ferii działa też Nowohucki Uniwersytet Dzieci, Klub Podróżników Navigator, Klub Super Mama. W ofercie instytucji także zajęcia malarskie, taneczne i rekreacyjne. A przed NCK można się ślizgać na łyżwach.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza dzieci w wieku 6–12 lat do udziału w programie zajęć artystycznych i sportowych, codziennie od 12 do 16 lutego, w godz. od 9.00 do 15.00, z przerwą na obiad. W planie działania ruchowo-taneczne, cyrkowe, teatralne, plastyczne, muzyczne, gry i zabawy. Nie zabraknie też spacerów na świeżym powietrzu i wycieczek do muzeów.

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wraz z filiami przygotował Artystyczne Ferie Zimowe, których uczestnicy poczują się jak prawdziwi artyści i artystki. W programie między innymi rysunek, ceramika, malarstwo, grafika, animacja filmowa, sztuka użytkowa, zajęcia kreatywne, teatralne i ekologiczne, odbędą się także warsztaty inspirowane „Opowieściami z Narni” i „Harrym Potterem” oraz ferie z tańcem i teatrem.

Centrum Kultury Podgórza w okresie ferii zimowych w swoich 19 jednostkach organizuje zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Planowane są dwa rodzaje bloków zajęciowych. Stacjonarne zimowe zajęcia edukacyjne to propozycja dla dzieci lubiących spędzać wolny czas twórczo i aktywnie. W programie m.in.: pokazy chemiczne, warsztaty podróżniczo-taneczne, warsztaty szycia, spotkanie z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtmüller, warsztaty przyrodnicze pod hasłem „Sekretne życie ślimaków” a także warsztaty poświęcone krokodylom i aligatorom. Z kolei Zimowy Klub Juniora to propozycje wycieczek – do Muzeum Inżynierii Miejskie, manufaktury czekolady, pałacu Krzysztofory, Cricoteki, ale także poza Kraków: do Bajki Pana Kleksa w Katowicach czy do fabryki Ozdób Choinkowych w Wieliczce.

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie przygotował szereg propozycji warsztatowych m.in. dotyczących kosmosu (dla dzieci w wieku 7–11 lat), pokaz filmu „Pies i robot”, a także rodzinne warsztaty w duchu zero waste.

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na Akcję Zima – wyjątkowe półkolonie, zapełnione wycieczkami, zabawami i niesamowitymi atrakcjami. Zalecamy szybkie podjęcie decyzji, zostało niewiele miejsc. Tylko kilka klubów przyjmuje jeszcze chętnych. Klub Dukat zaprasza na warsztaty cyrkowe, muzyczne, taneczne, podróżnicze, zajęcia z robotyki, olimpiadę zimową, You Can Dance i Mam Talent i specjalne spektakle dla dzieci. Klub Karino z kolei zaprasza na wycieczki do Muzeum Archeologicznego, Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój czy do Muzeum Czekolady. Jeśli Wasze dzieci uwielbiają najpopularniejszy krakowski przysmak, najlepszym kierunkiem tej zimy będzie Klub Krzesławice. Tam nauczą się robić przepyszne obwarzanki podczas wycieczki do Muzeum Obwarzanka. Na dodatek, będą miały szansę rozwinąć swoje umiejętności rzemieślnicze. W ramach sportu wybiorą się na wrotki, a na rozluźnienie pójdą do kina. Klub Wersalik zapewni trochę kultury, zabierając Wasze pociechy na spacer po kraju kwitnącej wiśni w Muzeum Manggha oraz do kina na filmowe nowości. W planach również wycieczka do Muzeum Klocków Lego oraz różnorodne warsztaty, w tym ceramiczne, plastyczne czy teatralne. Jednak nic nie przebije dnia poświęconego budowie wielkich fortów z koców i poduszek!

Krakowskie Forum Kultury organizuje dwa turnusy półkolonii zimowych w Klubie Olsza. W programie zarówno zajęcia, które pozwalają zadbać o formę, jak też zajęcia poświęcone krakowskim legendom i obyczajom.

 

Teatry

Teatr Groteska w czasie ferii zaprezentuje „W trawie. Laboratorium sensoryczne” – spektakl dla dzieci od 1 do 4 roku życia i bliskich im dorosłych, a także „Brzydkie Kaczątko” i „Nie płacz, Koziołku” – spektakle dla dzieci od najmłodszych lat. Ponadto Groteska zaprasza dzieci w wieku od 7 lat na warsztaty teatralne (12 i 19 lutego), których uczestnicy będą tworzyć pacynki razem z aktorem Pawłem Kuźmą i jego towarzyszem Panem Smrodkiem.

Teatr KTO zaprasza na niedzielne spektakle oraz powiązane z nimi warsztaty dla dzieci w ramach cyklu „KTO zostawia ślady?”. Już jutro, 18 lutego, Teatr Gry i Ludzie z Katowic przedstawi „Morskie Opowieści Kapitana Guliwera”. Początek spektaklu o godz. 12.00. Z kolei o godz. 13.15 rozpoczną się warsztaty twórcze.

Szczegóły o spektaklu, biletach i zapisach na stronie internetowej teatrkto.pl.

Z kolei 25 lutego na scenie Teatru KTO wystąpi Teatr Barnaby z Gdańska, który zaprezentuje spektakl „Zorza córka morza”.

Spektakle rekomendowane są dla dzieci w wieku 3+.

Teatr Ludowy i działający przy nim Teatralny Instytut Młodych w czasie ferii wystawi spektakle, które zaskarbiły sobie sympatię wielu młodych krakowian i ich rodziców – na scenach zobaczymy „Królową śniegu” (25 lutego).

Muzea

Program „Zimowe opowieści w Muzeum Krakowa” to warsztaty muzealne, oprowadzanie, rozmowy, zabawy. Uczestnicy feryjnych propozycji przygotowanych przez muzeum biorą udział m.in. w grach historycznych, zajęciach plastycznych, warsztatach rękodzieła, grach terenowych i zabawach interaktywnych. Wśród ciekawych tematów przygotowanych przez muzealnych specjalistów pojawią się również wątki ekologiczne, które subtelnie przeplatają się w muzealnych zimowych opowieściach.

W czasie ferii Muzeum Inżynierii i Techniki organizuje zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat. Zajęcia odbywają się w godzinach 12.00–15.00 przez dwa tygodnie od poniedziałku do piątku w dwóch turach 13–16 lutego i 20–23 lutego. Na każdy dzień zaplanowano trzy różne aktywności, warsztaty kreatywne, zabawę w Strefie Klocków i tematyczne zwiedzanie wystawy „Miasto. Technoczułość”. Dzieci będą poznawać dziedziny inżynierii i zamieniać się w konstruktorów lub mechaników. W ferie MIT zaprasza także do Strefy Klocków – przez dwa tygodnie od wtorku do piątku, o godz. 15.30 pracownicy instytucji proponują różne tematy indywidualnych zabaw dla dzieci i ich rodziców.

Biblioteka i balet

Ferie to także świetny czas na czytanie książek i udział w aktywnościach proponowanych przez Bibliotekę Kraków. Filia nr 15 przy ul. Dobrego Pasterza, 22 lutego zaprasza na animacje literackie dla dzieci w wieku przedszkolnym „Czytajmy razem”. Na „Wyprawę w kosmos” zaprasza filia nr 8 przy ul. Brodowicza (21 lutego). Zajęcia dla dzieci i młodzieży poświęcone odkrywaniu na nowo fascynującego świata języka polskiego 21 lutego przygotowuje filia nr 20 przy ul. Opolskiej, a na prezentację o życiu i wierzeniach w starożytnej Grecji 22 lutego zaprasza filia nr 48 na os. Bohaterów Września.

Ferie to także dobry czas na oglądanie spektakli i happeningów z tańcem w roli głównej. Balet Cracovia Danza zaprasza na spektakl „W starym kinie”, który 20 i 21 lutego będzie prezentowany w Krakowskim Teatrze Variete.

Ferie z dizajnem

W czasie ferii KBF zaprasza dzieci na spotkania z dizajnem. 22 lutego zostanie zainaugurowany cykl comiesięcznych spotkań dla dzieci zatytułowanych „Ćwiczenia z wyobraźni”. W ramach projektu odbędą się spotkania z książką dotyczące dizajnu oraz warsztaty kreatywne inspirowane lekturą – na przykład o zawodach przyszłości. Kolejne odcinki cyklu będą się odbywały co miesiąc w Aptece Designu. Cykl jest kierowany do dzieci w wieku 5–9 lat − zarówno dla uczestników indywidualnych, jak też grup zorganizowanych.


Szczegółowy program propozycji feryjnych przygotowanych przez poszczególne krakowskie instytucje kultury można znaleźć na ich stronach internetowych oraz w profilach w mediach społecznościowych.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-25
Data aktualizacji: 2024-02-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź