Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Życie i twórczość Poetów Mglistych” – wykład w Instytucie Konfucjusza

Instytut Konfucjusza serdecznie zaprasza na wykład Karoliny Krupy pt. „Życie i twórczość Poetów Mglistych”. Wydarzenie odbędzie się dziś, 11 grudnia, o godz. 17.00.

Życie i twórczość Poetów Mglistych
Fot. Instytut Konfucjusza w Krakowie / materiały prasowe

Poezja Mglista (朦胧诗; Ménglóng Shī) to nazwa nurtu poezji chińskiej, który pojawił się wkrótce po rewolucji kulturalnej. Wiersze pisane przez „Poetów Mglistych” swoją tematyką odzwierciedlały rzeczywistość niełatwych czasów, w jakich przyszło im żyć. Cechą charakterystyczną utworów należących do tego nurtu jest niejednoznaczność oraz metaforyczność - wiele dzieł można interpretować na rozmaite sposoby, w zależności od indywidualnych odczuć i doświadczeń odbiorcy.

Już w najbliższy poniedziałek w ramach cyklu wykładów dotyczących literatury chińskiej Karolina Krupa pochyli się nad twórczością „Poetów Mglistych”, sięgając do najbardziej charakterystycznych utworów, należących do tego nurtu. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli okazję podjąć próbę stworzenia własnej interpretacji wybranych wierszy, poznają także odpowiedź na pytanie w jaki sposób barwne, lecz zarazem tragiczne życiorysy „Poetów Mglistych” wpływały na ich twórczość.

Wykład poprowadzi Karolina Krupa z Instytutu Konfucjusza, absolwentka sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodnicząca sekcji chińskiej Dalekowschodniego Koła Naukowego. Prywatnie zainteresowana wpływem rozwoju nowoczesnych technologii na współczesne stosunki międzynarodowe oraz przemianami zachodzącymi w chińskiej rzeczywistości społecznej i politycznej.

Wstęp wolny.

Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 2.05.

Więcej informacji na profilu Instytutu Konfucjusza na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-08
Data aktualizacji: 2023-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź