Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przetarg na nowe tramwaje jeszcze w grudniu

MPK SA jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na dostawę nowych tramwajów. Krakowski przewoźnik chce zamówić do 90 sztuk niskopodłogowych wagonów, w tym pojazdy o długości ponad 30 m (zarówno jednokierunkowe, jak i dwukierunkowe, typu Lajkonik) oraz wagonów o długości ponad 40 m (typu Krakowiak).

Fot. MPK SA w Krakowie

Zakup nowych tramwajów spowoduje, że wszystkie tramwaje jeżdżące po Krakowie w 2026 roku będą niskopodłogowe i z klimatyzacją. Jednak to, jak dużo nowych tramwajów ostatecznie uda się zamówić, będzie zależało od możliwości finansowych oraz uzyskanych środków ze źródeł zewnętrznych (m.in. KPO).

Przypomnijmy, że do tego przetargu MPK SA w Krakowie przygotowywało się już od ponad roku, prowadząc wstępne konsultacje rynkowe z kilkunastoma producentami taboru.

Zmiany będą dotyczyć także taboru autobusowego. W 2024 roku MPK SA wycofa wszystkie autobusy z silnikami Euro 5. To oznacza, że mieszkańców Krakowa będą przewozić wyłącznie autobusy zeroemisyjne zasilane energią elektryczną, autobusy hybrydowe, wodorowe oraz te spełniające normę Euro 6 i EEV.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-06
Data aktualizacji: 2023-12-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź