Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Młodzież uczy się jak omijać cyberpułapki

Skarżą się, że nie potrafią skoncentrować się zbyt długo na konkretnym zadaniu, ale nie mają pojęcia, że powodem problemu może być zarwana noc przed komputerem. Sądzą, że absolutnie kontrolują siebie i swoje emocje, ale sięgając po komórkę co kilka minut, niestety mylą się. Trafić w pułapkę cyberświata jest łatwo, wybrnąć trudniej, ale wciąż jest to możliwe.

Fot. pixabay.com

Fundacja Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ uczy w krakowskich szkołach podstawowych i średnich jak omijać cyberpułapki, ale też pomaga i zdradza jak pozbyć się uzależnienia od sieci. Projekt „Omiń pułapki cyberświata i bezpiecznie korzystaj z internetu, komputera i telefonu” finansowany jest z budżetu miasta.

Mało optymistyczne statystyki

Młode pokolenie jest głęboko zanurzone w cyberprzestrzeni. Wypełnia ona większość wolnego czasu nastolatków. To tu rozwijane są ich kontakty interpersonalne i zainteresowania. Wirtualna przestrzeń wywiera duży wpływ na ich życie, mocno stapiając się z codzienną rzeczywistością pozawirtualną.

Statystyki nie są optymistyczne. Według badania przeprowadzonego przez CBOS w 2019 roku, 54% polskich uczniów w wieku 13-19 lat spędza więcej niż 3 godziny dziennie korzystając z internetu. Ponadto, 16% badanych deklarowało, że odczuwa fizyczne i emocjonalne problemy z ograniczaniem czasu spędzanego w internecie. Z kolei według badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w 2020 roku, 47% polskich uczniów w wieku 12-18 lat deklarowało, że czuje się uzależnionych od Internetu.

– Wdrażamy ten projekt, bo niezwykle istotne jest uświadamianie młodych ludzi na temat konsekwencji zbyt długiego przebywania w cyberprzestrzeni. Odwiedzamy krakowskie szkoły średnie i podstawowe, przeprowadzamy wśród uczniów warsztaty w formie gry edukacyjnej i wspólnie szukamy pomysłów na zachęcenie rówieśników do bezpiecznego korzystania z cybermediów i znajdowania alternatywnych form spędzania wolnego czasu – mówi Marcin Mikos, prezes Fundacji Zdrowia Publicznego CMUJ.

Upowszechnianie wiedzy dotyczącej problematyki uzależnień behawioralnych, w tym od internetu, komputera i telefonu jest więc niezwykle istotne. Kluczowa w tym procesie jest nie tylko wiedza, ale faktyczna zmiana nawyków. Projekt łączy te dwa aspekty.

Plan działania

W listopadzie odbyły się spotykania w szkołach się z uczniami klas szóstych oraz uczniami klas pierwszych szkół średnich. Podczas warsztatów dla poszczególnych klas wyłonieni zostali uczestnicy Akademii Liderek i Liderów, którzy opracują wspólnie projekt działań promujących korzystanie z cyberprzestrzeni w sposób bezpieczny dla zdrowia i ograniczenie jej destrukcyjnego wpływ na ciało i emocje.

Podczas sesji coachingowych uczniowie mają okazję zwiększyć swoje umiejętności empatycznej komunikacji, budowania motywacji i asertywności, co z pewnością wesprze ich w roli lidera w środowisku szkolnym.

– Akademia Liderek i Liderów to druga część tego projektu, w którym biorą udział uczniowie dwóch krakowskich szkół podstawowych i trzech liceów. Liderzy wspólnie pracują nad stworzeniem banku pomysłów na przeciwdziałanie uzależnieniom młodzieży od internetu, ale także nad rozwijaniem przywódczych kompetencji. W ramach zajęć zaplanowany jest krótki trening regulowania emocji, empatycznej komunikacji i budowania motywacji wewnętrznej – mówi Małgorzata Nitek, coach i mentor, prowadząca warsztaty.

Dodaje, że właśnie młodzież najlepiej zna potrzeby rówieśników i jako odpowiednio przygotowani liderzy mogą inicjować w swoich środowiskach korzystne zmiany.

– Chcemy, aby z wypracowanych przez tych liderów zmiany pomysłów mogły skorzystać szkoły, które nie uczestniczyły w projekcie. Efektem projektu będzie także przygotowanie plakatu i ulotek informacyjnych do wydrukowania w szkołach oraz stworzenie banku pomysłów na przeciwdziałanie uzależnienia od internetu – kwituje Anna Górska, koordynator projektu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-30
Data aktualizacji: 2023-12-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź