Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2023

19 listopada odbyła się tegoroczna edycja Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. Była to możliwość odwiedzenia 55 oddziałów muzealnych i działających w mieście galerii, które w tym czasie nie tylko udostępniają stałe i czasowe ekspozycje, ale też przygotowują specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

Fot. materiały prasowe

− Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. W tym roku odbędzie się 18. edycja przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. To kolejna, po Nocy Muzeów, okazja podczas której w niecodziennym trybie muzea i galerie zapraszają do wspólnego oglądania bogatych zbiorów i udziału w ciekawych wydarzeniach towarzyszących – zapraszała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. 

Kraków, ale też Wieliczka i Niepołomice

W tym roku Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich odbył się 19 listopada. W wydarzeniu wzięło udział 25 muzeów, otwarte były siedziby główne i oddziały – łączenie 55 miejsc. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączyły się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmował ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

Co czekało odwiedzających 19 listopada? Oto kilka wybranych punktów z bogatego programu. Kamienica Hipolitów (oddział Muzeum Krakowa) zapraszała na „Tajemnice starych kamienic, czyli co kryje się za fasadą” – spacer o świcie. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (oddział Muzeum Narodowego) zapraszał na „Między Rzymem a Wersalem” − koncert włoskiej i francuskiej muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Muzyki Dawnej Illusion Baroque. Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET zapraszało na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Jerzy Trela – tak to czuję” poświęconej jednemu z największych polskich aktorów.

Dla dzieci i młodzieży

Nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych zwiedzających. Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało „Male archeologiczne odkrycia. Badania wykopaliskowe dla najmłodszych”, w trakcie których dzieci wcieliły się w rolę badaczy przeszłości poszukujących cennych zabytków.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przygotowało dla dzieci i młodzieży warsztaty edukacyjne z grą planszową „Twierdza od spiżarni i kuchni”. Pałac Krzysztofory zapraszał na „7 legend Krakowa Smok opowiada” – przedstawienie, podczas którego dzieci mogły zapoznać się z legendą o Smoku Wawelskim, Janie Twardowskim czy Lajkoniku, a oddział w Celestacie zapraszał na warsztaty dla dzieci „Gabriel Słoninka. Burmistrz i budowniczy”, podczas których uczestnicy budowli z klocków najważniejsze budynki w mieście m.in. Ratusz, Sukiennice, Arsenał, Mury Obronne, Barbakan.

Z kolei Muzeum Inżynierii i Techniki zapraszało na oprowadzanie dla dzieci i ich rodziców podczas którego poznali najciekawsze obiekty na wystawie „Miasto. Technoczułość”.

 

Szczegółowy pogram 18. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich znajduje się na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu oraz w załączniku. Muzea w tym dniu czynne były w swoich stałych godzinach otwarcia, wstęp do niektórych był bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązywały zapisy lub rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji).

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-09
Data aktualizacji: 2023-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź