Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znicz pamięci dla ofiar wojen w Ukrainie

Tradycyjnie każdego roku w Święto Zmarłych Polacy tłumnie odwiedzają groby bliskich na cmentarzach. W tym wyjątkowym czasie nie można zapomnieć o osobach przybyłych z Ukrainy. Z myślą o nich Związek Ukraińców w Polsce informuje o możliwości zapalenia symbolicznego znicza i złożenia kwiatów w specjalnie na tę okazję przeznaczonych miejscach.

Fot. materiały prasowe

Na Ukrainie święto zmarłych (hrobki), według kalendarza juliańskiego, przypada tydzień po Wielkanocy. Ukraińcy obchodzą je bardzo rodzinnie, licznie gromadząc się na tamtejszych cmentarzach. Nie zapominajmy jednak, że wielu przybyłych do nas uchodźców to katolicy oraz mieszkańcy zachodnich regionów Ukrainy, gdzie kultywowane jest święto Wszystkich Świętych. Niestety, ze względu na trwającą wojnę w najbliższym czasie nie wrócą do kraju i nie będą mogli tradycyjnie przeżyć tego wyjątkowego czasu.

Wszyscy, którzy chcą złożyć kwiaty i zapalić znicze aby upamiętnić zmarłych zza naszej wschodniej granicy mogą to zrobić pod kurhanem zmarłych ukraińskich jeńców i internowanych (1919-1921) w Obozie nr 1 Dąbie, który znajduje się na cmentarzu Rakowickim w kwaterze nr 35 (wejście od strony al. 29 Listopada przez bramę i skierowanie się na lewo), oraz pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Ukrainie, który znajduje się na rogu ul. Wiślnej i Olszewskiego na ścianie cerkwi greckokatolickiej.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-30
Data aktualizacji: 2023-11-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź