Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa Europejski Tydzień Mobilności

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „Oszczędzaj energię”. W tym roku Kraków koncentruje się na zachęcaniu mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych środków transportu. Podczas wydarzenia, trwającego do 22 września, miał również swoją premierę bilet KKM odzwierciedlający ślad węglowy podróży.

Fot. materiały prasowe

W tym roku Europejski Tydzień Mobilności 2023 rozpoczął się od rodzinnego pikniku na ulicy Krupniczej (przy skrzyżowaniu z ulicą Loretańską), którego tytuł to „Wszystko o transporcie”. Poprzez zabawy, quizy oraz zabawy mieszkańcy Krakowa mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak działają hulajnogi elektryczne oraz jak bezpiecznie poruszać się za pomocą ekologicznych środków transportu w mieście.

17 września zaprosiliśmy mieszkańców Krakowa na kolejną odsłonę Wielkiej Lekcji Ekologii. Przebiegła ona pod hasłem „Kierunek klimat”. Tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego przyglądaliśmy się szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.

Wielka Lekcja Ekologii miała na celu przekazanie wiedzy na temat przyczyn i skutków zmian klimatu, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki niskoemisyjnej, wodnej i zagadnień związanych z jakością powietrza, a także informacji o dostępnych programach i projektach realizowanych przez spółki miejskie, jednostki organizacyjne Miasta Krakowa oraz wydziały Urzędu Miasta Krakowa. Była okazją do pokazania organizacji, kół naukowych etc. zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy mogli skorzystać m.in. ze stanowiska do obserwacji chmur, wykonać quizy transportowe, poznać pojazdy przyszłości oraz wiele innych.

 

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza do obiegu bilet, który zawiera informację o śladzie węglowym przejazdu. Dodanie napisu na bilecie oraz w aplikacji mobilnej ma wyraz symboliczny. To część kampanii edukacyjnej, podczas której miasto chce również upowszechniać wiedzę o tym, jaki wpływ ma działalność człowieka na środowisko, jak możemy go ograniczyć, dokonując codziennych wyborów i dlaczego jest to tak istotne dla nas wszystkich. Bilet zaprezentowano 18 września.

Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzimy również „Europejski dzień bez samochodu”. Każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską jest uprawniony do bezpłatnych przejazdów. Politechnika Krakowska również aktywnie angażuje się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności poprzez udostępnienie Symulatora tramwaju NGT6. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w symulatorze.

W trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej przy ulicy Wielopole 17a gwarantuje szereg zajęć edukacyjnych. Uczestnicy mogą skorzystać m.in. z warsztatów „jak bezpiecznie poruszać się po mieście” czy z zajęć jogi „jak zadbać o swoje ciało po spacerze i rowerze”, oraz z wielu innych.

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 aż do 7 października potrwają kontrole rowerowe prowadzone w wielu lokalizacjach Krakowa.

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 w Krakowie do pobrania.

Europejski Tydzień MobilnościEuropejski Tydzień Mobilności

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-11
Data aktualizacji: 2023-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź