Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Pamięć/Zachor” w Muzeum KL Plaszow

Muzeum KL Plaszow zaprasza do wspólnego upamiętnienia wydarzeń związanych z historią obozu Plaszow i jego więźniami. Już dziś przy Szarym Domu odbędzie się spotkanie i wspólne czytanie wspomnień więźniów obozu.

Fot. Jan Graczyński

Lipiec i sierpień 1944 r. były czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar.

− Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych. Pojawili się także ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć. Nie tylko instytucja – muzeum, ale także indywidualni ludzie: mieszkańcy i odwiedzający ze świata – podkreśla Muzeum KL Plaszow i zaprasza do udziału w wydarzeniu upamiętniającym historię obozu i jego więźniów.

Formą upamiętnienia będzie kolejna edycja wydarzenia „Pamięć/Zachor”. To spotkanie i przywołanie słów więźniów KL Plaszow, którzy z tego miejsca wyruszyli w drogę, dla wielu z nich bardzo daleką, ostateczną. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, Dziś, o godz. 19.30, na terenie byłego obozu przy Szarym Domu (ul. Jerozolimska 3).

Dodatkowe informacje o działaniach Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) (w organizacji), historii  obozu KL Plaszow i zagospodarowaniu terenu, na którym powstaje to szczególne miejsce pamięci, można znaleźć na stronie internetowej plaszow.org.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-08-02
Data aktualizacji: 2023-08-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź