Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzyka Kilara wizytówką polskiej kultury w USA

Kolejna odsłona trasy Kilar 90. to przykład promocji polskiej kultury poprzez połączenie tradycji i nowoczesności oraz przyciągania nowej widowni poprzez przenikanie światów muzyki klasycznej oraz kultury filmowej.

Fot. materiały ZIS

W czerwcu Sinfonietta Cracovia zaprezentuje nowojorskim melomanom i publiczności na całym północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych swój flagowy projekt łączący muzykę filmową i koncertową dwóch wielkich kompozytorów: Wojciecha Kilara i Philipa Glassa, w ramach międzynarodowego tournée Kilar 90. Wraz z Instytutem Adama Mickiewicza Sinfonietta Cracovia zaplanowała występy w LPR w Nowym Yorku, St. Mark’s Church w New Canaan oraz Hammond Castle w Massachussets.

Centralnym punktem trasy będzie występ w kultowej sali koncertowej (Le) Poisson Rouge w pobliżu Washington Square Park w sercu Nowego Jorku, miejscu otoczonym aurą artystycznego fermentu. Odbędą się także dwa kolejne koncerty Sinfonietty Cracovii w New Canaan (w ramach serii Glass House Presents) oraz położonym na brzegu oceanu Hammond Castle Museum. Wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą pierwszej dyrygentki i dyrektorki artystycznej, Katarzyny Tomali-Jedynak wystąpi młody polski pianista i kompozytor Aleksander Dębicz. W programie trasy – oprócz muzyki Philippa Glassa oraz kompozycji Wojciecha Kilara (filmowych – takich jak muzyka do „Draculi”, jak i koncertowych – jak słynna „Orawa”), również dwie oryginalne kompozycje autorstwa Dębicza na fortepian i orkiestrę.

Połączenie muzyki filmowej i koncertowej Wojciecha Kilara to oryginalna koncepcja promocji polskiej kultury zaproponowana przez dyrekcję Sinfonietty Cracovii i realizowana przy wsparciu między innymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutów Polskich (w tym wypadku Instytutu Polskiej w Nowym Jorku). Trasa rozpoczęła się w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Wojciecha Kilara (2022) i trwa w roku dziesiątej rocznicy śmierci (2023). W ramach trasy Sinfonietta Cracovia ukazuje jego muzykę jako część światowej kultury – także filmowej. Trasa do tej pory objęła swoim zasięgiem występy w Polsce, na Teneryfie oraz w Belgii. Entuzjastyczne przyjęcie programu z pewnością przyczynia się do zainteresowania polską muzyką współczesną, czego przykładem są chociażby kolejne plany występów Sinfonietty Cracovii na Teneryfie.

Trasa Kilar 90. jest owocem wsparcia instytucjonalnego: współorganizatorem trasa jest Instytut Adama Mickiewicza w ramach „Programu wydarzeń towarzyszących obchodom 90. urodzin Wojciecha Kilara (2022) i 10. rocznicy śmierci (2023)”, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Supertrain Records i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Amerykańska odsłona trasy Kilar 90 ma specjalne wsparcie Miasta Krakowa.


Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-25
Data aktualizacji: 2023-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź