Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków w czerwcu świętuje

Wielka Parada Smoków, Dzień Otwarty Magistratu, Noce Tańca i Teatru, pochód Lajkonika, pikniki, festiwale, a także Igrzyska Europejskie – po raz kolejny z okazji Dni Krakowa mieszkańcy i goście biorą udział w wielu ciekawych i atrakcyjnych inicjatywach.

Dni Krakowa 2023
Fot. krakow.pl

Realizowane co roku Dni Krakowa to festiwal lubianych przez krakowian i gości imprez. Niektóre z nich mają wieloletnią, czasem nawet przedwojenną tradycję. To czas zabawy, a także celebrowania ważnych dla miasta okazji, takich jak Święto Miasta Krakowa, nawiązujące do rocznicy lokacji przypadającej 5 czerwca, jak też Święto Flagi Miasta Krakowa, które przypomina o znaczeniu biało-niebieskiego symbolu miasta.

Muzycznie, filmowo, poetycko

Tegoroczny cykl wydarzeń wpisujących się w Dni Krakowa otworzył Krakowski Festiwal Filmowy (28 maja – 4 czerwca) – najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. Kolejne ważne kulturalne wydarzenie to festiwal poświęcony twórczości Zbigniewa Wodeckiego – Wodecki Twist Festival (2-4 czerwca).

Ciekawe propozycje, nie tylko muzyczne, przygotowali organizatorzy Wianków-Święta Muzyki (24 czerwca) i 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej (28 czerwca – 2 lipca). Podczas Wianków wystąpili między innymi: Dina Jashari, Kasia Lins, Piotr Zioła i Miuosh, który po raz pierwszy na żywo wykonał utwory z tekstami zaczerpniętymi z wierszy Wisławy Szymborskiej – z albumu przygotowanego z okazji roku noblistki. Z kolei w programie Festiwalu Kultury Żydowskiej tradycyjnie znalazły spotkania i koncerty – w synagodze Tempel, festiwalowym namiocie, Alchemii, Hevre oraz na ulicy Szerokiej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Powietrze”.

Wśród przypadających na początek lata festiwalowych wydarzeń warto także wymienić rozpoczynający się 5 lipca 12. Festiwal Miłosza – w tym roku organizowanym pod hasłem „Piosenki o końcu świata”.

Krakowskie tradycje

3 czerwca odbyła się ceremonia intronizacji króla kurkowego − najbardziej znany z obyczajów Bractwa Kurkowego, a także pierwsza część Wielkiej Parady Smoków. Późnym wieczorem czekało nas Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją był ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Smoki zobaczyliśmy także 4 czerwca – ponad 30 stworów przeszło ul. Grodzką na Rynek Główny.

Jak co roku w Dni Krakowa wpisał się także Dzień Otwarty Magistratu. Tegoroczna edycja nawiązywała do obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika i odbyła się pod hasłem: Ale kosmos! Na wszystkich, którzy 4 czerwca odwiedzili siedzibę Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4, czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów i partnerów. W programie było między innymi przenośne planetarium, warsztaty kodowania i animacji poklatkowej, eksperymenty naukowe, obserwacje słońca, tworzenie mapy układu słonecznego, wręczenie Nagrody Żółtej Ciżemki i atrakcje artystyczne z finałowym koncertem Janusza Radka.

Krakowskie Noce, pikniki i sportowe emocje

Ciepłe czerwcowe wieczory i noce zapewniły doskonałe warunki do organizacji kolejnej z cyklu siedmiu Krakowskich Nocy Nocy Teatrów (17 czerwca). Wydarzenie jak co roku zamieniło miasto w wielką plenerową scenę teatralną. Miłośnicy teatru będą mogli także wziąć udział 36. edycji ULICA Festival – międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych organizowanym przez Teatr KTO (7-9 lipca).

W programie tegorocznych Dni Krakowa znalazł się także Piknik na Wesołej (24 czerwca) i Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 (21 czerwca – 2 lipca), które zapewniają mieszkańcom i gościom niezapomniane sportowe emocje.

Dni Krakowa 2023

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-25
Data aktualizacji: 2023-06-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź