Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków zaprasza do tańca!

Zbliża się 5. edycja krakowskiej Nocy Tańca. W programie wydarzenia znajdziemy m.in. pokazy taneczne na trzech scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury. Nie zabraknie także warsztatów, wykładów i otwartych potańcówek. Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca.

Fot. Materiały organizatorów

Przesłaniem wydarzenia jest celebrowanie tańca i czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki. Taniec to przecież jedna z najbardziej naturalnych form ruchu, praktykowana w wielu kulturach. Może być pasją i sportem, może być językiem wyrażania emocji, jak również bardzo przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Trzeba również podkreślić, że taniec to jednocześnie tradycja i cenne niematerialne dziedzictwo.

Doceniając rolę tańca jako dziedziny sztuki i znaczenie jej twórców dla krakowskiej kultury, miasto realizuje różnorodne działania wspierające lokalną scenę taneczną. Między innymi od 5 lat organizowana jest krakowska Noc Tańca, która w tym roku odbędzie się 3 czerwca.

− Wśród działań miasta wspierających promocję i rozwój krakowskiej sceny tańca można także wymienić obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, organizację Festiwalu Tańców Dworskich, działania związane ze staraniami o wpis poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz wsparcie w postaci dofinansowań i stypendiów przyznawanych twórcom i artystom związanym z tą dziedziną. Taniec rozumiany jako forma sztuki zajmuje istne miejsce w krakowskiej ofercie kulturalnej. Chcemy z tą ofertą dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto, dlatego zachęcam do udziału w tegorocznej Nocy Tańca – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Trzy sceny plenerowe i wiele punktów miasta

W ramach tegorocznej Nocy Tańca  − poza scenami plenerowymi na placu Szczepańskim, przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury − projekty taneczne będą prezentowane również w Forcie Borek i w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Organizatorzy wydarzenia zapraszają także do Teatru KTO, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Studia Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury oraz sali teatralnej przy Parafii św. Jadwigi.

A co znajdziemy w programie? Pokazy tańca z różnych stron świata − tańce narodowe, tradycyjne, dworskie, klasyczne, współczesne, indyjskie, irlandzkie, bałkańskie, a także wykłady, warsztaty i otwarte potańcówki. Noc Tańca to okazja do poznania bogactwa sztuki tanecznej w jej najróżniejszych odsłonach. Nie zabraknie też baletu, tanecznych spektakli i performance’ów, otwartych warsztatów, plenerowych wprawek swingowych i bolywoodzkiej zabawy, a także specjalnych propozycji dla mam z maluszkami.

Finałowe wydarzenia

Na zakończenie wydarzenia Dworek Białoprądnicki przygotował energetyczny koncert zespołu Dikanda, pełen folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu. Znakomity kontakt artystów z publicznością, żywiołowe dźwięki i kroki poznane na wcześniejszych warsztatach, sprawią, że koncert stanie się niezapomnianą finałową potańcówką pod gwiazdami!

Z kolei zwieńczeniem wydarzeń na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury będzie pokaz ognia. Zaprezentuje go grupa dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy – uczestnicy zajęć z kuglarstwa i fireshow oraz podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego działającej pod patronatem Fundacji Ukryte Skrzydła.

Finał przygotowany przez Krakowskie Forum Kultury to potańcówka z Sekcją Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych „KMITA SWING. Niektórym potańcówki kojarzą się z czasami PRL-u, innym z młodością, a tym, którzy mieli okazję wziąć udział w potańcówkach organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury taka forma kojarzy się przede wszystkim z doskonałą zabawą w plenerze. Tańczyć, pląsać i skakać uczestnicy Nocy Tańca będą do rytmów Lindy Hop – radosnego, energetycznego tańca, którego początki sięgają nowojorskiego Harlemu lat 30. Impreza poprzedzona zostanie krótką lekcją tańca.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na wybrane wydarzenia obowiązuje jednak rezerwacja lub zapisy. Wejściówki można odbierać od 30 maja. Szczegółowe informacje można znaleźć w programie Nocy Tańca na www.krakowskienoce.pl / Program oraz w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram.

Panie i Panowie – Kraków zaprasza do tańca!


Noc Tańca to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza nadchodzącą Nocą Tańca (3 czerwca) i zrealizowanymi już tegorocznymi edycjami Nocy Kin Studyjnych oraz Nocy Muzeów, krakowianie i goście mogą wziąć udział także w Nocy Teatrów (17 czerwca), Nocy Jazzu (15 lipca), Nocy „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Nocy Poezji (8 października).

Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Program każdej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego.

Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-25
Data aktualizacji: 2023-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź