Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dni solidarności w Willi Decjusza

Willa Decjusza od ponad 20 lat jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Europy Środkowo-Wschodniej oraz stanowi bezpieczną przestrzeń dla twórców i naukowców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia. Tegoroczna edycja wydarzenia Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza odbywają się w ten weekend, 3 i 4 czerwca.

Fot. Materiały organizatorów

Tegoroczne wydarzenie jest odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów - ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, aby znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.

Organizując wydarzenie Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza organizatorzy chcą pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów – nowych krakowian, na chęci nauczenia się czegoś od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas.

To również wydarzenie artystyczno-literackie, z szerokim gronem uczestników i gości z Polski i Białorusi. Podczas 2-dniowego festiwalu planujemy m.in. otwarcie wystawy fotografii „Zaręczyny z Morzem” autorstwa białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet, koncert Chóru Etnograficznego, spotkania literackie z przedstawicielami białoruskiej wolnej kultury, debaty m.in. z udziałem przedstawicieli polskiego i białoruskiego PEN Clubu, prezentację książki o Alesiu Bialackim – laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, połączone z akcją solidarności z więźniami sumienia w Białorusi. W czasie trwania wydarzenia w Willi Decjusza będzie odbywał się również kiermasz książki polsko-białoruskiej, na którym będzie można kupić książki białoruskich autorów zarówno w oryginale, jak i w polskich tłumaczeniach, publikowane przez niezależne oficyny białoruskie oraz wydawców polskich, a także książki dotyczące Białorusi.

 – Przymusowa migracja i praca twórcza na wygnaniu jest doświadczeniem rosnącego grona twórców. Dla tych osób, wolność ekspresji artystycznej jest z jednej strony wyrazem niezależności, a z drugiej sposobem na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Wielu polskich twórców – wystarczy wspomnieć takich jak: Adam Mickiewicz, Witold Gombrowicz, Fryderyk Chopin, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć czy Czesław Miłosz – miało za sobą trudne doświadczenia życia i tworzenia na uchodźstwie. W Willi Decjusza, solidaryzując się z tymi, którzy zostali zmuszeni w ostatnim czasie do życia poza granicami swojego kraju, którzy trafili do Polski i Krakowa, w czasie Dni Solidarności umożliwiamy spotkanie z ich twórczością – spotkanie poza wszelkimi innymi podziałami – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Pełny pogram wydarzenia dostępny jest na stronie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-23
Data aktualizacji: 2023-06-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź